Son dakika haber: İsrail ordusu Refah’a girdi! Sınır kapısının Gazze tarafını kontrol altına aldılar…

Hamas ateşkesi kabul ettikten sonra İsrail saldırılarına devam etti. İsrail’in Refah’a saldırısı gece yarısı başladı ve şafak vakti tanklar Refah sınır kapısına dayanmıştı. İsrail ordusu Refah bölgesine kara saldırısı düzenleyerek Gazze’nin Mısır sınırının Filistin tarafını ele geçirdiğini duyurdu.

Ordudan yapılan açıklamada, 162’nci Tümen ve 401’inci Zırhlı Tugay’ın Refah’ın doğusundaki ordu birliklerine destek verdiği ve Gazze’de Mısır’a açılan Refah sınır kapısının kontrolünün sağlandığı belirtildi.

Açıklamada, Mısır’a yaklaşık 3,5 kilometre uzaklıktaki kapının Filistin tarafında tam kontrolün sağlandığı ve saldırıda 20 Filistinlinin öldürüldüğü belirtildi.

İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah sınır kapısı yakınındaki binaları roketlerle hedef aldığı, Refah sınır kapısı ve Kerem Ebu Salim sınır kapısı yakınındaki bölgelere de top atışları yaptığı kaydedildi.

Hamas’a yakınlığıyla bilinen El Aksa televizyonu, İsrail ordusunun Refah sınırının Filistin tarafına yoğun ateş açtığını bildirdi.

AA muhabirine konuşan görgü tanıkları, İsrail savaş uçaklarının Refah sınırına yakın bölgelere saldırı düzenlediğini de söyledi.

HAMAS DURDURMA TEKLİFİNİ ONAYLADI

Hamas hareketinin siyasi büro başkanı İsmail Haniye, Katar ve Mısır’a Gazze Şeridi’nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onaylamaları yönünde bilgi verdi.

Hamas’ın Katar ve Mısır’ın öne sürdüğü “ateşkes önerilerini” onayladığını açıklamasının ardından İsrail savaş kabinesi Refah’a yönelik saldırılara devam etme kararı aldı.

İsrail ordusu 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı Refah’ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılması çağrısında bulundu.

İsrail Ordu Radyosu’nun haberine göre, Refah’ın doğusunda tahliye edilecek bölgede 100 bin civarında Filistinli yaşıyor.

İsrail ordusunun yaklaşık 1,5 milyon yerinden edilmiş Filistinlinin sığındığı Refah’a kara saldırısı düzenleyebileceği endişesi nedeniyle bölgenin doğu kesiminde zorunlu göç başladı.

Gazze’deki Refah Sınır Kapısı, insani yardımların girişinde ana geçiş noktası ve Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin yurt dışına seyahat etmek için kullandıkları tek geçiş noktasıdır.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944’ü çocuk ve 9 bin 849’u kadın olmak üzere 34 bin 735 Filistinli öldürüldü, 78 bin 108 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor. (AA)
Bu içerik Taner Şahin tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Fatih Altaylı sahte diploma talebini çok anlattıFatih Altaylı sahte diploma talebini çok anlattı
Elindekini fırlattı ve aniden ayağa kalktı!  Acil duyuru yapıldıElindekini fırlattı ve aniden ayağa kalktı! Acil duyuru yapıldı
1 milyonun üzerinde ele geçirildi!  363 kişi yakalandı1 milyonun üzerinde ele geçirildi! 363 kişi yakalandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir