Sendikalar 1 Mayıs’ta Taksim dedi! “Anayasa Mahkemesi’nin bize verdiği hakkı kullanacağız” – Son Dakika Türkiye Haberleri

Türkiye Devrimci Sendikalar Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) ) Türkiye genelinde 1 Mayıs 2024 programını açıkladı.

Ortak basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, “Türkiye’nin dört bir yanında meydanlarda buluşacağız ve her geçen gün azalan ekmeğimize, tamamen çarpık adalet terazisine ve her yerde gasp edilen haklarımıza, en temel hak ve özgürlüklerimize artık yeter diyeceğiz” dedi. Ülkede, özellikle Taksim’de.” “1 Mayıs’ta belediye yakınındaki alanlarda yürüyecek işçiler, kamu çalışanları, mimarlar, mühendisler, doktorlar, emekliler, kadınlar ve gençler, kol kola, omuz omuza haklarını savunacak, silahlanacak.”

“İNSAN OLARAK YAŞAMAK ZORLAŞIYOR”

“İnsanca yaşamak, hayatta kalmak giderek zorlaşıyor” diyen Görgün, şöyle devam etti: “Ülkeyi yönetenlerin tercihi, fakirden zengine, işçiden almayı görev sayıyorlar. Kaynakları sermayeye aktarın Bankalar, holdingler ve şirketler rekor kârlılık açıklarken enflasyonun sorumlusu biz oluyoruz ve satın alma gücümüz düşmeye devam ediyor.” “Dünyada gıda fiyatları düşerken Türkiye gıda enflasyonunda açık ara liderliğini sürdürüyor” dedi.

“İŞÇİ HAKLARININ EN KÖTÜ 10 ÜLKE ARASINDAYIZ”

Görgün, sözlerine şöyle devam etti:

“Tüm bu zorlu çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirmek için anayasal demokratik haklarını kullanmak, sendikaya üye olmak, örgütlenmek, greve gitmek, meydanları doldurmak ve hatta geçimini sağlayamadıklarını bağırmak “suç” sayılıyor. Güçlülerin hiçbir kurala uyması gerekmiyor, milyonlarca insanın ekmeği ve hakları gasp ediliyor” dedi. Mesela TÜİK mahkeme kararlarına saygı duymuyor, enflasyon verilerini nasıl hesapladığını açıklamıyor, yalan enflasyon verileri yüzünden ekmeğimiz küçülürken, Türkiye dünyada işçi haklarına en kötü 10 ülke arasında yer alıyor.”

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI HATIRLANDI

“Demokrasi mücadelesi 1 Mayıs 2024’ün en önemli gündemlerinden biridir” diyen Görgün, şöyle devam etti: “Ülkemizde Taksim’in 1 Mayıs bölgesi keyfilik karşıtı yasanın simgelerinden biri haline gelmiş ve 2013 yılından bu yana hukuka aykırı bir şekilde 1 Mayıs kutlamalarına kapatılan Taksim Meydanı, otoriter olana karşı demokrasiye karşı. Anayasa Mahkemesi konuyla ilgili nihai kararını geçen yıl Aralık ayında verdi, bu yıl 1 Mayıs’ta her işçi ve emekçi Taksim’de olacak. Başta İstanbul Taksim Meydanı olmak üzere ülkenin her yerinde bu hakkımızı kullanacağız” Yanımızdaki 1 Mayıs meydanlarında coşkuyla, umutla buluşacağız. 1 Mayıs’ta sokakta olmak, işimize, aşımıza, ekmeğimize, emeğimize sahip çıkmak demektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir