“Refah Harekatı için İsrail tarafından tarih verilmedi”

Washington’da İngiliz mevkidaşı David Cameron ile yaptığı görüşmenin ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken kameraların karşısına geçerek Gazze’deki durumu değerlendirdi.

Sivillerin korunmasına yönelik kabul edilebilir bir plan olmaksızın İsrail’in Refah’ı işgaline karşı çıktıklarını hatırlatan Blinken, bu konuda İsrailli mevkidaşlarıyla görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun “Refeh’e yönelik kara operasyonunun tarihini belirlediler” açıklamasına değinen Blinken, “Refah operasyonu için bir tarihimiz yok, en azından İsraillilerin başlattığı tarih yok” dedi. söz konusu.

İsrail’in bölgedeki sivilleri koruma yükümlülüğünün bulunduğunu her fırsatta dile getirdiklerini söyleyen Blinken, İsrail heyetiyle Refah’ta görüşmeden şehre bir saldırı yapılmasını beklemediklerini söyledi.


İsrail heyeti Washington’a gidebilir

Blinken, İsrail heyetinin önümüzdeki hafta Washington’a gelebileceğini ve ilgili görüşmelerin devam etmesini umduğunu söyledi.

İsrail’in Gazze’ye giren insani yardım tırlarının sayısının artmasına izin verdiğini ve bundan memnun olduğunu belirten Amerikalı bakan, yardımların artırılması için çalıştıklarını söyledi.

İsrail ile Hamas arasında bir an önce ateşkes, rehinelerin serbest bırakılması ve insani yardımın yoğun şekilde artırılması konusunda anlaşmaya varılmasını istediklerini vurgulayan Blinken, bunun kendileri için en önemli öncelik olduğunu vurguladı.


Kongre’ye “Ukrayna’yı Destekleme” Çağrısı

Hem Blinken hem de Cameron, ABD Temsilciler Meclisi’ne hitap ederek, Ukrayna’ya yönelik beklemede olan destek paketinin mümkün olan en kısa sürede geçmesi yönünde çağrıda bulundu.

Blinken, Ukrayna’ya askeri desteğin sadece bu ülkeyle ilgili değil, dünya barışıyla ilgili olduğunu ve ABD Kongresi’nin bu yardımı engellememesi gerektiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir