En Uygun Sunucuyu Nasıl Seçersiniz?

En uygun sunucu seçimi, hedeflenen sonuçlara ulaşmak üzere son derece önemlidir. Sunucular, verimli birer bilişim altyapısı olarak verilere hızlı bir şekilde erişmeyi mümkün hale getiren kritik birimlerdir. E-ticaret mağazası barındırma, CRM yazılımları, bulut depolama, dosya paylaşımı, yedekleme, e-posta barındırma ve yedekleme benzeri çok sayıda hususta sunucular birer vazgeçilmez haline gelmişlerdir.

İleri seviye bir sunucu, kullanıcı için en iyi sunucu olmak durumunda değildir. Değişen ihtiyaçlara göre en uygun sunucunun belirlenmesi, hem bütçe hem de yönetim konusunda kullanıcılara yardımcı olur. Amaca uygun olmayan bir sunucu, kullanıcı ihtiyaçları arttığında ona doğru şekilde hizmet etmez. Dolayısıyla vakit ve nakit kaybının önüne geçmek için doğru tercih yapılmalıdır.

Uygun Sunucu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. İşletim Sistemi – CPU

Kullanılan yazılım uygunluğuna göre doğru işletim sistemine sahip sunucular kullanılmalıdır. Günümüzde %80 oranında web siteler, hosting paneller için Centos kullanmaktadır. Sunucunun beyni olarak da nitelendirilen işletim sistemleri hem hız hem de performans üzerinde doğrudan etkiye sahip oldukları için son derece önemlidirler.

  1. Ram – Bellek

RAM, sunucular için donanım yapılandırmanın en önemli unsurlarından biridir. Sunucu bünyesinde çalışan uygulamalar, işlemler ve işletim sistemleri verilere göre işlenmelidir. RAM, u hususta bilgilerin hızlıca okunmasını sağladığı gibi aynı zamanda geçici bir depo görevi görerek bilgilerin yazılmasını da mümkün kılar.

Kullanıcının ne kadar geniş bir belleğe ihtiyacı olup olmadığı web sitenin içeriğine bağlıdır. Sunucu dedicated server veya paylaşımlı server olacaksa RAM miktarı değişir. Bununla birlikte kaç kişinin erişim sağlayacağı, hangi işletim sisteminin kullanıldığı ve hangi uygulamaların barınacağı da dikkate alınır.

  1. Ziyaretçi Sayısı

Sunucunun günlük ziyaretçi sayısına bağlı olarak doğru sunucu seçimi yapılmalıdır. Daha az kişi tarafından ziyaret edilen web siteleri için sanal sunucu alternatifleri üzerinde durulurken daha çok kişinin uğradığı sitelerde çökme meydana gelmemesi adına yüksek kapasiteye sahip olan fiziksel sunucu tercih edilebilir.

VDS (Virtual Dedicated Server) tercih edilecekse kullanıcılar Xeon E5 işlemcili fiziksel sunucuları kullanarak hedefledikleri sonuçlara sahip olabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir