DİL PEYNİRİ

Dünyanın en zengin mutfak kültürüne sahip olan ülkemizin, damak zevkini doruğa çıkaran ve en çok tercih ettiği peynirlerden birisi de dil peyniridir.

Dil peyniri ne gibi özelliklere sahiptir, hangi yemeklerde kullanılır, saklama koşulları nedir? O halde buyurun yazımıza.

Kars-Erzurum yöresinin mutfaklara bahşettiği dil peyniri, genelde inek sütünden imal edilir. Tam yağlı dokusundan dolayı dilimlenmesi kolaydır. Her ne kadar lezzeti kaşar peynirine benzetilse de dil peynirini kaşar peynirinden ayıran en belirgin özelliği, dil peynirinin daha yumuşak olmasıdır.

Dil peyniri nasıl yapılır?

Eşsiz lezzeti ile kahvaltı sofralarımızı süsleyen dil peyniri üretiminde dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır. Sütün kaynadıktan sonra, 32 C’ye inene kadar soğuması beklenir. Nedeni ise sütün bu derecede tam kıvamında mayalanmasıdır. Peynir mayası eklenen süt, ortalama bir saat dinlendirilir. Dinlendirme sürecinde pıhtılaşma başlar. Tam pıhtılaşma olduğunda peynire birer santimlik kesikler atılır ve kesik atılan yerlerden yeniden kesikler atılır. Kalıplara alınan peynirin suyunu süzmesi beklenir. Süzme aşamasının süresi ortalama yarım saattir. Suyu süzülen dil peyniri, sıcak su içine konularak gereken yumuşak kıvamı alması sağlanır. Dinlenme aşamasında tuzlanır ve kalıplara alınıp dinlendirilir.

Dil peyniri kullanım alanları nelerdir?

Az tuzlu olması, kolay eriyebilen yapısı ile dil peyniri, mutfaklarda; kahvaltıdan hamur işlerine, salatalardan künefeye, kadayıftan pizzaya ve tost yapımına kadar her şekilde tüketilebilir.

Dil peynirinin faydaları nelerdir?

Tüm peynirlerin hammaddesi süt olunca, akla ilk gelen vitamin doğal olarak kalsiyumdur. Dil peyniri; yağlı ve lifli yapısı, içerdiği kalsiyum vitamini ve az tuzlu oluşu sebebiyle, kemik gelişimi ve kalp sağlığı açısından yararlı besin kaynağı olma özelliğini göstermektedir.

Dil peyniri saklama koşulları nelerdir?

Yağlı ve az tuzlu yapıya sahip olan dil peyniri, bu özelliklerinden dolayı çabuk tüketilmesi gereken bir peynir türüdür. Bu sebeple, küçük ambalajlarda satışa sunulmaktadır. Buzdolabında, beze sarıp, poşetleyerek ya da hava almayan cam kapta muhafaza edilir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir