Korkutan şarbon salgını: Vaka sayısı 65’e çıktı! Yakındaki kasaba alarma geçti

Güney Asya ülkesi Laos’ta son günlerde büyükbaş hayvanlarda ani ölümler görülürken, hastanelerdeki şarbon vakalarının sayısı da 65’e yükseldi.

Tayland sınırındaki bölgelerde 54 vaka meydana gelirken, Taylandlı yetkililer harekete geçti. Tayland Başbakanı Srettha Thavisin, önceliğin halk sağlığının korunması olduğunu söyleyerek, sınırdan gelen hayvanların denetlenmesi ve kontrol altına alınması talimatını verdi.

AW174234_02

Hükümet sözcüsü Chai Watcharong, yaptığı açıklamada, Lao sınırından gelen çiftlik hayvanlarının başbakanın talebi doğrultusunda sağlık kontrolü ve testlere tabi tutulacağını belirterek, hayvan sahiplerini şarbona karşı uyardı.

AW174234_03

Watcharong ayrıca Taylandlı yetkililerin Laos’taki sağlık birimleriyle yakın işbirliği içerisinde çalıştığını ve Tayland’da şarbon enfeksiyonunun meydana gelme ihtimaline karşı aşı çalışması başlatıldığını da bildirdi.

AW174234_04

Öte yandan Laos sınırındaki kasabalarda pazar ve halka açık alanlara şarbon hastalığına ilişkin bilgilendirici posterler asılırken, hayvan sahipleri şüpheli hayvanları yetkililere bildirmeleri konusunda uyarıldı.

AW174234_01

(İHA)

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
150 yıllık gelenek bozulmadı!  Belediye başkanı da aynı aileden150 yıllık gelenek bozulmadı! Belediye başkanı da aynı aileden
Eşi ve kızıyla birlikte oy kullandı!  Sandıklardan sadece 3 oy çıktıEşi ve kızıyla birlikte oy kullandı! Sandıklardan sadece 3 oy çıktı
YSK Başkanı Yener: Katılım yüzde 78,11.YSK Başkanı Yener: Katılım yüzde 78,11.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir