Yurt dışı oyları Ankara’da! Uçaklardan indi, tırlarla taşındı! İşte o anlar…

Türkiye, cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinin sonucunu merakla beklerken, ikinci tur oylar Ankara’ya geldi. 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için dış temsilciliklerde kullanılan ve Ankara’ya iniş yapan uçakların getirdiği oylar ATO Kongresi’ne teslim edildi. Yoğun güvenlik önlemleri altında Esenboğa Havalimanı’na iniş yapan 3 uçağın kullandığı oylar, 28 Mayıs saat 17.00’den itibaren diğer oylarla eş zamanlı olarak sayılacak.

Dış temsilciliklerde oy verme işleminin tamamlanmasının ardından Avrupa’da Türk vatandaşlarının yaşadığı ülkelerde kullanılan oylar, charter uçaklarla Ankara’ya götürüldü.

Oyları taşıyan Türk Hava Yolları’nın “Çatalhöyük”, “Lale(Lale)” ve “TC-LOH” isimli uçağı sırasıyla 19.15, 01.50 ve 02.40’ta Esenboğa Havalimanı’na indi.

YURT DIŞINDAKİ TEMSİLCİLERE VERİLEN OYLARIN TÜRKİYE’YE YOLCULUĞU

Havalimanına inen ilk uçağın sorumlusu olan Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Başkan Yardımcısı ve AK Parti Milletvekili İsmail Emrah Karayel, oylamanın 2014 yılında gerçekleştirildiğini vurguladı. güvenlik için özel önlemler almak.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk tura göre bu kez katılımın daha yüksek olduğunu kaydeden Karayel, “Yurtdışındaki temsilcilerimizde de 5 günlük oy kullanma süresi vardı. Bu dönemde halkımız yine yoğun katılım gösterdi. hafta sonu.” dedi.

Karayel, ikinci tura güçlü katılımın Türk halkının demokratik olgunluğunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

Oyların devri sırasında siyasi parti temsilcisi olarak görev yapan Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu CHP Üyesi Avukat Onur Kılıç, yurtdışındaki oyların güvenli bir şekilde Ankara’ya ulaştırılması için yapılan çalışmalardan da bahsetti.

Partisinin yurt dışı seçimlerine katılım oranını artırmak için büyük çaba sarf ettiğini anlatan Kılıç, “Cumhuriyet Halk Partisi teşkilatı olarak partimizin tüm üye ve yetkilileri sandıktaydı, zarflı seçimler olmasın. Seçim güvenlik zincirini bozmamak için gözlerimizi bir an olsun terk etmeyin” dedi.

OYLAR KAPSAMLI GÜVENLİK ÖNLEMLERİYLE TAŞINDI

Uçaklar inerken oyların bulunduğu mühürlü çantalar kamyonlarla taşındı.

Saat 03.35’te oyların tırlara devri ve tutanakların tutulmasını tamamlayan tırlar, asayiş güçleri eşliğinde hareket etti. Güvenlik nedeniyle oluşturulan konvoya siyasi parti temsilcileri de katıldı.

Oylar, ATO Kongresi’nde Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu’na teslim edildi.

mynetReady(function () {
!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘925116257506425’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);
});

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası