Yazar Yazar Yavuz Ekinci’nin ‘Rüyası Bölünenler’ romanı için toplatma kararı


İstanbul 7. Sulh Ceza Mahkemesi, yazar Yavuz Ekinci’nin “Bölünen Hayal” kitabına İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine müsadere kararı verdi. Ekinci, “Gücünüz yetiyorsa romanın kahramanlarını tutuklayın, hapse atın” dedi.

“GELECEK VE GELECEK TÜRKİYE’NİN HİZMETİNDEYİZ”

Yazar Ekinci, “Hayali âlem aleyhine açılan davaya karşı beyan…” başlıklı yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “İstanbul 7. Sulh Ceza Mahkemesi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine romanıma el konulmasına karar verdi. “Bölünmüş Rüya”. Kitap Yayınları tarafından yayınlandı. Romanın yayımlanmasının üzerinden tam 9 yıl geçmiştir. Romanım 9 yıl boyunca basıldı, dağıtıldı, satıldı ve okundu. Bu kitabın şu anda toplatılıyor olması ne şimdiki Türkiye’nin ne de gelecekteki Türkiye’nin işine geliyor. “Müdahaleler, sansürler, yasaklar kötü geçmişi canlandırmaktan öteye gidemez (kitapları toplamak, yakmak, yasaklamak, yazarını hapse atmak) Geçmişteki yasaklayıcı tavırlar şimdi nasıl gülünç, komik ve beyhude geliyorsa, bugünün yasaklayıcıları da öyle. yarın gülünç ve eğlenceli olacak.”

“YAPABİLİRSENİZ ROMANIN KAHRAMANLARINI HAPİSTE TUTUN”

“Yapabiliyorsanız, romanın kahramanlarını hapse atın.” Kurmaca romana açılan davanın soyutluğuna dikkat çeken Yavuz Ekinci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kurguladığım evrenin mahkemede gerçekleşmesi benim edebiyatımın gücünü ve edebiyat mahkemesinin yaklaşımını gösteriyor. Kurmaca bir eserin evrenine karşı açılan dava soyuttur.Bugün mahkemelerdedir.Mahkeme bölünmüş rüyanın kahramanları hakkında tutuklama kararı çıkartıp hapse atacaktır. Gücünüz yetiyorsa, romanın kahramanlarını tutuklayın ve hapse atın.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası