Wi-Fi ile duvarın içini görmeye neden olan güvenlik açığı


Wi-Peep lakabı takılan aygıt, bir binanın yanından uçup bina sakinlerinin WiFi ağını kullanarak binanın içindeki WiFi’li cihazların konumunu saniyeler içinde belirleyebiliyor.
Wi-Peep, araştırmacıların kibar WiFi şeklinde adlandırdığı bir gözetleme deliğinden faydalanıyor. Bir ağ gizyazı korumalı olsa dahi, akıllı cihazlar menzil içindeki herhangi bir cihazdan gelen kontakt girişimlerine otomatikman yanıt veriyor. Wi-Peep, uçtuğu sırada bir cihaza birkaç tane ileti göndererek her bir mesajın cevap süresini ölçüyor. Bu sayede cihazın bir metre içindeki konumunu belirliyor.

CİHAZ HIZLA VE UZAKTAN KULLANILABİLİR

Populer Science Türkçe’de yer edinen içeriğe bakılırsa Waterloo’da çalışan destek bilgisayar bilimleri profesörü Dr. Ali Abedi, keşfin önemini şu sözlerle açıklıyor: “Wi-Peep cihazları görünür tayftaki ışıklara ve duvarlar da camlara benziyor. Bir şahıs benzer bir teknolojiyi kullanarak, bir bankanın içindeki güvenlik görevlilerinin hareketini onların telefonları ya da akıllı saatlerinin konumuna bakılırsa takip edebilir.
Benzer şekilde bir hırsız, aralarında güvenlik kameralarının, dizüstü bilgisayarların ve akıllı telefonların da bulunmuş olduğu ev içindeki akıllı cihazların konum ya da tipini belirleyip eve girmek için iyi bir aday bulabilir. Ek olarak cihazın dron yardımıyla işletilmesi, kullanıcının tespit edilme şansını azaltarak cihazın hızla ve uzaktan kullanılabileceği anlamına geliyor.”
Bilim adamları WiFi’nin güvenlik açıklarını geçmişte büyük, pahalı cihazlar yardımıyla araştırmış olsa da, Wi-Peep erişilebilirliği ve taşıma kolaylığı sebebiyle dikkat çekiyor. Abedi’nin araştırma ekibi, aleti bir mağazadan satın aldıkları dron ve kolayca satın alınabilen 20 dolarlık bir donanım kullanarak yapmış.
Araştırmanın özetlendiği yazı, 28’nci Internasyonal Mobil Bilişim ve Ağ Konferasında sunuldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası