Uzmanı açıkladı: Diyabeti önlemek mümkün


Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Türemen, “Diyabet hastalığı iyi bir takip ve hasta uyumuyla denetim altına alınabilir. Bilhassa bilgili hareket etmek ve tedaviye uyum sağlamak hastaların yaşam standardını yükseltiyor” açıklamasında bulunmuş oldu. Türemen, “Tip 2 diyabet kilo ile direkt bağlantılıdır. Bununla beraber diyabet hastalığının toplumda fazlaca fazla görülmesinin birçok sebebi var. Hareketsizlik, tv seyretme, tablet, telefon kullanma saatlerinin artması ve sağlıksız beslenme bu hastalığı tetikleyebiliyor” dedi. 

AİLEDE VARSA DİKKAT

Ailesinde diyabet öyküsü olanların daha dikkatli olması icap ettiğini vurgulayan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Türemen, “Kurnaz bir hastalık olan diyabette ailesinde diyabet geçmişi olan, fazla şişman, hipertansiyon hastası, kalp hastası ve kolesterol problemi yaşayan kişiler en riskli gruplar. Bu aşamada risk gruplarına uygulanacak tarama testleri diyabet hastalığının erken teşhis edilmesi için mühim” şeklinde konuştu.

DİYABETİ ÖNLEMEK MÜMKÜN

Halk içinde “gizli saklı şeker” olarak malum devrin tıp dilinde pre-diyabet olarak tanımlandığını ve bu zamanda hastanın diyabet riskinin arttığını belirten Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Türemen, “Pre-diyabeti fazlaca önemsiyoruz bundan dolayı bu zamanda bazı önlemler almak, bazı ilaçlar kullanmak, yaşam tarzını değişiklik yapmak ya da rejim yapmak benzer biçimde pek fazlaca adım olası bir diyabetin önüne geçebiliyor” dedi. 

DÜZENLİ SPOR VE SAĞLIKLI BESLENME DİYABET RİSKİNİ AZALTIYOR

Gizli saklı şeker döneminde diyabeti yavaşlatmanın mümkün bulunduğunu söyleyen Dr. Türemen, “Yaşam tarzını değişiklik yapmak, tertipli spor yapmak ve sıhhatli beslenmek diyabet riskini azaltıyor. Bu zamanda mühim olan kilo kontrolünü sağlamak. Bunun için de tertipli beslenmek ve hareket etmek oldukça mühim” açıklamasında bulunmuş oldu.Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Türemen, diyabet hastalarına egzersiz önerilerinde bulunmuş oldu: Egzersize yavaş ve düşük hızda başlayıp giderek tempoyu artırın. Kendinizi aşırı zorlamayın. Yanınızda devamlı diyabet hastası olduğunuzu belirten bir yazı, bilezik taşıyın. Haftada 3-5 kez yürüyüş yapın.Ayak probleminiz var ise yüzme ve bisiklet benzer biçimde ayağa daha azca yük bindiren sporları tercih edin.Spor ayakkabınızı ve spor kıyafetlerinizi her an görebileceğiniz yerlerde tutun. Böylece egzersiz her an aklınızda olacaktır.Ayaklarınızı kızarıklık ve su toplamasına karşı sık sık deneyin.Egzersiz süresince yanınızda glukoz deposu besinler bulundurun.Geç vakitlerde egzersizden kaçının, tek başınıza egzersiz yapmayın.Adımsayar kullanın ve 10000 adımı hedefleyin. Bilimsel emekler adımsayar kullananların, kullanmayanlara bakılırsa 2500 adım daha çok attığını ve daha çok kilo verdiğini gösteriyor. Kafi oranda su için. Egzersiz öncesi ve sonrası kan şekerinizi ölçün.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası