“Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali” 16 Kasım’da başlayacak


Festivale ilişkin AKM Tiyatro Salonu fuaye alanında düzenlenen basın toplantısında konuşan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, son 4-5 senedir sorumluluk ve proje çeşitliliğini çoğaltmak için emek harcamalar yaptıklarını söylemiş oldu.

Kurt, tiyatroyu mekanların dışına da taşımak istediklerini belirterek, “Aslına bakarsanız yaptığımız oyunlar salonlarımızda hep temsil ediliyor, seyirciyle buluşuyordu. Fakat birazcık hem sokağa taşalım hem de repertuvarımızı, projelerimizi çeşitlendirelim istedik” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.
Yerli oyun yazarlarının desteklenmesine ve eserlerinin seyirciyle buluşmasına ehemmiyet verdiklerini dile getiren Kurt, “Ilk olarak Devlet Tiyatrosunun içindeki yerli yazarlarımızı Ankara’da buluşturuyoruz. Bu yıl kasımda 10. Ankara buluşmasını gerçekleştireceğiz. Ankara’daki sahne sayımızın oldukca olmasıyla birlikte tüm bölgelerimizin oynadıkları en seçkin oyunları Ankara’da topluyoruz ve yerli yazarlar haftası gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

Devlet Tiyatrolarının “Yerli Yazarlar Haftası”, “Klasikler Haftası”, “Nöbetçi Tiyatro”, “Açık Hava Yaz Oyunları” ve “Kamyon Tiyatrosu Yürüyen Sahne” benzer biçimde projelerine ve “Internasyonal Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali”ne ilişkin data veren Kurt, şunları kaydetti:
“İlk kez Devlet Tiyatrosunun repertuvarına girmiş hanım yazarlarımızın eserlerini hanım yönetmenlerimiz yönetti ve Devlet Tiyatrosunun sürem açılışını bu oyunlarla gerçekleştirdik. Kadın yazarlarımızın, hanım yönetmenlerimizin çoğalmasını oldukca önemsiyoruz ve bundan dolayı onları devamlı desteklemeye devam ediyoruz.”
Festival projesini gerçekleştirirken hem Avrupa ve ABD hem de Afrika kıtasından oyunların programda yer almasına ve oyun yazarlarıyla söyleşiler planlamaya çalıştıklarını ifade eden Kurt, “İstanbul’da yapacağımız bu internasyonal festival hem Devlet Tiyatroları ve İstanbul Devlet Tiyatrosu için hem de İstanbul’daki sanatseverler için bir ilk ve bu ilkin içini seyircilerimizle doldurmak istiyoruz” diye konuştu.
Toplantının sonunda, bu ay emekli olacak İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcısı Salih Kızılyaprak’a teşekkür plaketi takdim edildi.
Toplantıya, İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Kubilay Karslıoğlu da katıldı.

FESTİVAL HAKKINDA

Devlet Tiyatrolarınca düzenlenen “Internasyonal Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali” 16 Kasım’da Ankara Devlet Tiyatrosunun AKM’de sahnelenecek “Periferi” oyunuyla başlayacak.
Yurt dışından 4, Türkiye’den 2 olmak suretiyle 6 değişik oyunun sunulacağı festivalde, dünyanın dört bir yanından hanımefendilerin yazdığı tiyatro metinlerinin sahne performansları tiyatro seyircisiyle buluşacak.

Festival kapsamında Türkiye’den Pembe Akgün’ün yazıp Betül Feyizoğlu Gökçer’in yönettiği “Periferi”nin yanı sıra Karden Kasaplar’ın yazıp Laçin Ceylan’ın yönettiği “Bir Peri Masalı Radyum Kızları” oyunları sahnelenecek.
Yurt dışından ise Brezilya’dan Jessica Teixeira’nın kaleme alıp Diego Landin’in yönettiği “A.L.S.O”, Fas’tan Rim Mejdi’nin yazdığı ve yönettiği “Sonsuzluk”, Almanya’dan Matin Soofipour Omam’ın yazıp Anke Retzlaff’ın yönettiği “Rüya Makinesi” ile İtalya’dan Elena Bucci ve Marco Sgrosso’nun yazdığı ve yönettiği, Koreja Tiyatrosunun oyunu “Kadın Kahramanlar” seyircinin beğenisine sunulacak.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası