Ukrayna’nın ‘kirli bomba’ kullanma planlarından haberdarız


Belarus, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan cumhurbaşkanları ile Rusya Ulusal Müdafa Komuta Merkezi’nde, nükleer saldırılara yönelik yurt çapında yürütülen tatbikatları gözlemleyen Putin, dünyada ve bölgede çatışma riskinin yüksek bulunduğunu ve mühim altyapı alanlarında güvenliğin artırılması icap ettiğini belirtti.Putin, Müdafa Bakanlığı karargahında gazetecilere verdiği demeçte, “Silahlı kuvvetlerin hazır olup olmadığını kontrol ediyoruz. Geçen Kasım ayında duyurulmuştu. Tatbikatlar ülke genelinde silahlı kuvvetlerin tüm şubelerini kapsayacak” ifadelerine yer verdi.

“PLANLARINDAN HABERDARIZ…”

Tatbikatlarda düşman saldırısına tepki olarak büyük bir nükleer misilleme saldırısının da simüle edildiğini sözlerine ekleyen Putin ek olarak, Ukrayna’ya yönelik ‘kirli bomba’ iddialarını yineledi ve “Planlarından haberdarız” dedi.Öte taraftan Rusya Müdafa Bakanı Sergey Şoygu, Putin’e ilettiği bir raporda, ülkenin ulusal güvenliğine yönelik zorluklar ve tehditlerin, ordunun ve filonun her koşulda süratli ve etkili misillemeye hazır olmasını gerektirdiğini söylemiş oldu.

UKRAYNA’DAN İDDİALARA YANIT

Rusya Federasyonu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunmuş olduğu mektupta, Ukrayna’nın, kendi topraklarında radyoaktif araç-gereç ile harmanlanmış “kirli bir bomba” kullanmaya hazırlandığını söylemişti.Rusya’nın BM Büyükelçi Yardımcısı Dmitry Polyanskiy ise gazetecilere verdiği demeçte, “Farkındalığı artırdığımız için oldukça memnunuz” dedi.Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymir Zelenski ise “kirli bomba” iddiasının, “Moskova’nın bu biçim bir hücum gerçekleştirerek bundan Kiev’i görevli tutmak yönündeki planlarını yansıttığını” öne sürdü ve iddiaları reddetti.Fransa, Birleşik Krallık ve ABD, iddiaların “açıkça temelsiz” bulunduğunu dile getirdi ve Washington, Rusya’yı nükleer silahların herhangi bir halde kullanılmasının “ağır neticeleri olacağı” mevzusunda uyardı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası