TOGG konusunda çok istismarcı bir tutumunuz var


TBMM Genel Kurulu’nda bugün, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulusal Eğitim Bakanlığı ve bağlı kuruluşların 2023 Yılı Merkezi Bütçe Kanun Teklifleri görüşüldü.Bakanların konuşmalarının peşinden CHP, HDP ve  İYİ Parti Grup Başkanvekilleri söz alarak konuştu.CHP Grup Başkanvekili Özgür Hususi, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e KPSS skandalına ilişkin hangi aşamada olduklarını sordu. Hususi, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Varank’a şunları söylemiş oldu:TOGG konusunda çok istismarcı bir tutumunuz var. Siyasette bu tercih yapılabilir de otomobilde bunu yapmış olursanız… Mesela Almanya BMW’de Hristiyan demokratların başarısı toplumsal demokratların hezimeti olabilir mi? Fransızca Peugeot cumhuriyetçilerin başarısı sosyalistlerin yenilgisi olabilir mi. Yerli, ulusal marka ortaya çıkarıyorsan toplumun minimum yarısından fazlasını kutuplaştırıp o arabanın bir siyasal başarı ve karşı tarafın rahatsız olduğu bir konumlanmayı yapmak o yerli ve ulusal arabanın geleceğine yapılmış en büyük kötülüktür.Yerli ve ulusal… Yandaşa verdiğin limanı seçimi kaybedeceğini görünce 49 yıla uzatmak mı. Zeytin ağaçları kestirip yandaş şirketlere altın aratmak mı millilik. Şeker fabrikalarını özelleştirdikten sonrasında 34 yıl sonrasında Türkiye’yi şeker ithal eden bir ülke durumuna getirmek mi millilik. Sayın bakanın bizim vizyon toplantısını görünce kimyası bozulmuş iyi mi saldıracağını bilemedi. ‘ABD’ya kadar gittiler hamburger yediler.’ Biz yol üstünde bir yer bilmediğimizden hamburgercide hamburger yeriz. Sizin şeklinde ABD’ya gidip de maklube sofralarına oturmadık hiçbir süre.

AKP HÜKÜMETLERİ DÖNEMİNDE SATILAN TESİSLERİN LİSTESİNİ RULO HALİNDE GÖSTERDİLER

Özgür Hususi’in konuşmasının peşinden CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya AKP hükümetleri döneminde son 20 yılda satılan fabrikaların listesini içeren 15 metrelik bir ruloyu CHP Grup sıralarından bakanların önüne doğru yere serdi. Ondan sonra Hususi ve CHP milletvekilleri bu listeyi Genel Kurul salonunda milletvekili sıralarına doğru çekerek gösterdi.

USTA: BAKANIN HIRÇINLIĞININ NEDENİ BAŞARISIZLIK

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta ise, “Bugün burada acı bir durumu gördük atanmış bir bakanın milletin temsilcisi olan milletvekillerine hakaret ettiğini çok net şekilde gördük. Sayın bakanın hırçınlığının sebebi başarısızlık” dedi.Usta, “Türkiye Iktisat Modeli diye bir model ortaya koydular. Yüzde 19 ile aldıkları enflasyonu yüzde 85’e getirdiler. 9 lira olan kuru 18 liraya geçirdiler millet yoksullaştı, fakirleşti. ‘Cari fazla vereceğiz’ dedikleri bir dönemde Türkiye tarihinin en yüksek cari açığını veriyor. Bu kadar başarısızlık olmaz.  2022 senesinde şahıs başı gelir 9 bin 485 dolar. 2011 yılının gerisine fikir bu şekilde hırçınlık ve hakaret görüyoruz” diye konuştu.

BEŞTAŞ: TROL FİKRİNİN MİMARI MISINIZ?

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise Bakan Varank’a, “Ziraat alanlarının tahribiyle endüstri alanlarının gelişmesi içinde bir paralellik ve denge olması lazım. Buna en iyi örnek Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köyünde köylülere yönelik bir sertlik uygulanıyor. Burada OSB yapılmak isteniyor. Köylüler burada direniyor. Dünya suni zeka ile endüstri devrimi yaparken Türkiye, Suriye ve Afganlı göçmenlerle ilkel devrin sanatı anlayışıyla ayakta kalmaya ucuz iş gücüyle ayakta kalmaya çalışıyor. Samanyolu uzay deyip diyorsunuz konuşmanızda. Türkiye halklarının yaşamını sağlayacak ve gıdaya ulaşım konusunda millet uzaya değil, gıdaya erişmek istiyor. Manipülasyon gücünüz yüksek acaba bu trol fikrinin mimarı mısınız sormadan edemeyeceğim” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası