Space X’in sahibi Elon Musk’tan Pentagon’a uyarı ‘Parasını siz verin’
ABD merkezli uzay programı SpaceX’in sahibi Elon Musk, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası Ukrayna’ya askeri amaçlı kullanılması için 80 milyon dolarlık 20 bin Starlink uydusu bağışladı. Starlink uydularının maaliyetinin 100 milyon doları aşacağını söyleyen Musk,  Ukrayna’daki hizmete fon sağlamayı durdurabileceği mevzusunda Pentagonu uyardı.
CNN’in haberine nazaran, Elon Musk, SpaceX’in Pentagon’a Starlink hizmetini finanse etmeye devam edemeyeceğini söyleyen bir mektup gönderdi. Musk gönderilmiş olduğu mektupta, Pentagon’un Ukrayna hükümeti ve Starlink uydularının kullanımı için verdikleri fonu devralmasını talep etti.
SpaceX tarafınca ABD Müdafa Bakanlığına gönderilen mektupta SpaceX yetkilisi, “Ukrayna’ya daha çok uydu bağışlayacak yada mevcut uyduları müddetsiz finanse edecek durumda değiliz” ifadesinde bulunmuş oldu.
Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeri Zalujni’nin SpaceX firmasından 8 bin ek Starlink uydusu istediği de mektupta yer aldı. 

“STARLİNK KESİNLİKLE GEREKLİYDİ”

ABD merkezli fikir kuruluşu Silverado Policy Accelerator’un (SPA) başkanı Dmitri Alperoviç, Space X tarafınca Ukrayna’ya bağışlanan uydular için “kesinlikle gerekliydi” açıklamasında bulunmuş oldu. 
Alperoviç, “Rusya, Ukrayna kontakt altyapısını hedef almış olduğu için Starlink uyduları kesinlikle gerekliydi. Uydular olmadan, birçok durumda hakkaten kör olarak çalışırlardı” dedi.

“KAHRAMAN GİBİ GÖRÜNME KÜSTAHLIĞI”

Mektupta ek olarak, Musk, Rusya’nın Ukrayna işgali başladığında Ukrayna’ya sağlamış olduğu Starlink hizmeti için geniş bir beğeni ve teşekkür aldı. Sadece Musk’ın Ukrayna’ya bağışlanan uyduların arkasında ABD, İngiltere ve Polonya’nın da olduğu bilgisi yer aldı.
Pentagon ile paylaşılan SpaceX rakamlarına nazaran, Ukrayna’ya bağışlanan 20 bin tane uydunun, ortalama 17 bin adedini ABD, İngiltere, Polonya ve bazı STK’lar fonladı. STK’lar ek olarak, Starlink uyduları vesilesiyle Ukrayna’da sunulan uydu başına aylık 4 bin 500 dolar tutarındaki web hizmetinin de yüzde 30’unu ödedi.
Pentagon’dan üst düzey bir yetkili, Musk’ın bu uyarısı için “Kahraman benzer biçimde görünme küstahlığı” bulunduğunu söylemiş oldu. Yetkili, “SpaceX, kendilerinden daha çok parcayanlara yüklü bir satmaca çıkarıyor” dedi.

“HÜKÜMETTEN PARA KOPARMAYA ÇALIŞIYOR YA DA…”

SpaceX, web hizmetinin uydulardan daha fazlaca daha pahalı bulunduğunu iddia etti. 
SpaceX, Ukrayna’da uydu başına “500 dolar” tutarındaki web hizmeti yerine “4 bin 500 dolar” tutarında bir hizmet sunduğunu öne sürdü.
SpaceX’in iddiasına karşın Ukrayna’ya gönderilmiş olduğu iki uydu modelinin bir tanesi bin 500 dolar, öteki ise iki bin 500 dolar fiyatında. Ek olarak Ukrayna’da sundukları web hizmetinin fiyatı ise ayda 60 dolar. Bu, SpaceX’in Pentagon’dan talep etmiş olduğu maddi desteğin yüzde 1.3’ü ediyor. 
Haberde yer edinen sadece adı açıklanmayan bir yetkili, SpaceX’in Pentagon’a uyarısı için “Musk, ya hükümetten para koparmaya çalışıyor ya da ‘bu durumun /Rusya-Ukrayna Savaşı’nın) bir parçası olmak istemiyorum” demeye çalışıyor” açıklamasında bulunmuş oldu.
ABD merkezli iktisat kanalı CNBC’nin raporuna nazaran, Space X’in 2022 senesinde 2 milyar dolar kâr elde ederek toplam kıymetini 127 milyar dolara yükseltti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası