Sosyoloji Mezunları Derneği, gençlerin nabzını tuttu, anketten çarpıcı sonuçlar çıktı: Gençler umudunu kesti


Sosyoloji Mezunları Derneği (SOMDER) “Değişik toplumsal kesimlerden gençlerin etken vatandaşlık algıları ve politikaya katılım mekanizmalarına bakışı” araştırmasının netice raporunu yayımladı.
Yöneylem Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin saha emek harcaması ve odak gruplarının oluşturmasıyla yürütülen araştırmada birinci aşamada 18-35 yaş aralığındaki 1067 yurttaşa 49 soruluk anket uygulandı. İkinci aşamada ise değişik toplumsal kesimlerden cinsiyet kotası uygulanarak 12 odak grup oluşturulmuş ve 3 değişik yönerge doğrultusunda yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirildi. Iştirakçilerin yüzde 0.3’ü okula gitmemiş, yüzde 0.5’i ilköğretim, yüzde 0.5’i ilköğretim, yüzde 4.6’sı ortaokul, yüzde 35.8’i lise, yüzde 51.3’ü üniversite, yüzde 6.9’u ise lisansüstü mezunlarından oluştu. Katılımcılara “Mevcut siyasal partiler Türkiye’nin sorunlarını çözebilir mi?” diye soruldu. Iştirakçilerin yüzde 81.6’sı “Hayır”, yüzde 17.8’i “Evet” yüzde 0.6’sı “Yanıt yok” dedi. 

YÜZDE 96.3 MUTSUZ

Katılımcılara “Türkiye’de insanoğlu mutlu mu” diye soruldu. Iştirakçilerin yüzde 96.3’ü “hayır”, yüzde 2.7’si evet, yüzde 1’i ise “Yanıt yok” yanıtı verdi. Gençlere “Yaşam Standardınızı ve beklentilerinizi düşündüğünüzde bir yıl öncesine nazaran durumunuz “Daha mı iyi oldu” diye soruldu. Gençlerin yüzde 82.4’ü daha fena oldu yüzde 8.6’sı aynı kaldı yanıtını verirken, daha iyi oldu diyenlerin oranı bir tek yüzde 9.0 olarak ölçüldü. Arkasından “Sizce durumunuz gelecek yıl daha mı iyi olacak” diye soruldu. Iştirakçilerin yüzde 66.5’i “Daha fena olacak”, yüzde 13’ü aynı duracak, yüzde 20.1 ise daha iyi olacak, yüzde 0.4 ise “Yanıt yok” dedi. 

“İLK NEYİ DEĞİŞTİRİRSİNİZ?”

Katılımcılara “Siyasal partiler halkın sorunlarını yeterince ifade edebiliyor mu” sorusu soruldu. Iştirakçilerin yüzde 90.5’i “Hayır”, yüzde 8.7’si “Evet” yanıtını verirken yüzde 0.9 “Yanıt yok” dedi. Katılımcılara “Değişiklik yapma olanağınız olsaydı hayatınızda ilk neyi değişiklik yapmak isterdiniz?” sual soruldu. Gençlerin yüzde 27.8’i ülkesini, yüzde 15.4’ü maddi-gelirini-ekonomiyi, yüzde 8.9’u eğitimini, yüzde 6.1’i şehrini, yüzde 6’sı kendisini, yüzde 5’i mesleğini, yüzde 5’i ailesini, yüzde 2.6’sı iktidarı, yüzde 2.6’sı hiçbir şeyi, yüzde 2’si sistemi, yüzde 1.9 toplum-kültürü, yüzde 1.7 her şeyi, gene 1.7’si sıhhat, yüzde 1.6’sı evini, yüzde 1.1’i de hakkaniyet sistemini, yüzde 1’i motosikletini değişiklik yapmak istediğini belirtti. 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası