Son dakika: 320 bin kişi Beştepe’de! Erdoğan’dan ‘balkon’ konuşmasında net mesajlar: ‘Artık birleşme vaktidir, üretim ekonomisi tasarlıyoruz…’

Son dakika… YSK Başkanı Ahmet Yener, belirsiz seçim sonuçlarına dayanarak Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçildiğini açıkladı. YSK Başkanı Yener’in aktardığı bilgiye göre, oyların yüzde 52,14’ünü Recep Tayyip Erdoğan’ın, yüzde 47,86’sını Kemal Kılıçdaroğlu’nun aldığı belirtildi.

SON DAKİKA: ERDOĞAN’IN BALKON KONUŞMASI BAŞLADI! TÜM LİDERLER KULLİYE’DE

Halk İttifakı üyeleri Devlet Bahçeli, Mustafa Destici, Zekeriya Yapıcıoğlu, Fatih Erbakan ve Önder Aksakal’ın yanı sıra 14 Mayıs’ta cumhurbaşkanı adayı olan Sinan Oğan yüzde 5’in üzerinde oy alarak Erdoğan’ı destekleyeceğini açıkladı. ikinci turda Beştepe’ye de asist yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Türkiye’yi çok seviyoruz. Bu ülkeyi sevmiyor muyuz? Evet. Kandil’dekiler sevmiyor. Uzantıları sevmiyor. Ama seviyoruz. İşte aşıkların tablosu. Resmi rakam 320 bin kişi. şu an buradalar, gidenlerden bahsetmiyorum.

Halk İttifakını utandırmadın. Bu yolu birlikte yürüdük. Gece gündüz yürüdük. Bu görevi yine bize emanet ettiniz. Türk yüzyılını birlikte inşa etmeye devam edelim. İkinci tur sorunsuz tamamlandı. Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre milletimiz bize 5 yıl daha cumhurbaşkanlığı verdi. Milletimin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum.

resim

‘TÜM VATANDAŞLARA TEŞEKKÜRLER’

14 Mayıs’ta da 28 Mayıs’ta da hangi aday seçilirse seçilsin sandık başına giderek iradesine sahip çıkan, demokrasimizin gücünü ortaya koyan her vatandaşımıza teşekkür ediyorum. Bu süreçte memurları, parti temsilcilerini, sandık görevlilerini ve seçimlerin sağlıklı geçmesi için emeği geçen herkesi alkışlıyorum. Çok partili siyasi hayatımızın en önemli seçimlerinden birinde milletimiz Türk asrı lehine kararını vermiştir.

ekran görüntüsü_1

Kazandığımız zaman ülkemizde kimsenin kaybetmeyeceğini her fırsatta dile getirdik. Aynı şekilde kazandığımız zaman kaybedenlerin ülkemize dair kirli senaryoların sahipleri, onların aygıtları, terör örgütleri ve tefeciler olacağını söyledik. Şimdi burada yine aynı sözü veriyoruz. Bugün kimse kaybetmedi. 85 milyonun tamamı. Milletimizin bize yüklediği sorumluluğun gereği olarak kimseye küsmeyiz, küsmeyiz, küsmeyiz. Seçim dönemini kuşatan tüm tartışmaları, çekişmeleri bir kenara bırakıp milli hayallerimiz etrafında birleşme zamanı gelmiştir. Bu çağrıyı sadece sözlerle değil tüm kalbimizle yapıyoruz. Türkiye’nin gücü 85 milyon insanın bir arada olmasından geliyor.

AA-20230528-31271227-31271220-CUMHURBASKANI_ERDOGANIN_SECIM_BASARISI_AKSARAYDA_KUTLANYAR

‘KİRALIK 40 AVUKAT’

Ben muhasebeci değilim. Ama muhtemelen muhasebecinin hesabında bir sorun var. 2018’de CHP milletvekili sayısı 146 idi. 2023’te milletvekili sayısı 169. Gördüğünüz gibi bir artış var. Ancak burada kiralanacak vekiller var. 40 kiralık proxy. Yüzde 1 oy alan partilere ne yaptı? 40 kiralama temsilcisi verdi. Numara nereye gitti? 129’da. Sanırım 129’un daha büyük olduğunu söyleyemezsiniz. Bu milletvekillerinin sayısını 146’dan 129’a indirenlere muhtemelen hayır diyemeyeceksiniz. Bunları insanlarla birlikte Kandil’e götürüp bir video ile hadi diyebilirsiniz ama bu insanlar onları yutamaz. O da yutmadı, 17 milletvekili düştü.

Ne diyordu? “Selo’yu ortadan kaldırmak istiyorsanız bana oy verin” diyordu. Aziz milletim ne dedi? Halkım bunu iyi biliyor. Diyarbakır’da 51 Kürt kardeşimizi katleden bu terörist Selo’dur. Adaletin hak ve hukukun egemen olduğu Türkiye’de 51 Kürt kardeşimizin ölümüne sebep olan Selo çıkarılamıyor. Bizim hükümetimizde böyle bir şeyin olmasına imkan yok. Bizim hükümetimizde adalet, mülkiyetin temelidir. Bu değiştirilemez.

‘BUGÜN Türkiye’YE YÜZYILIN şanını bahşetme günü’

Bugün, merhum Menderes’in uğruna canını verdiği demokrasimizin en üst düzeye ulaşması hamlelerinin günüdür. Merhum Özal’ın son nefesine kadar peşinden koştuğu Türkiye hayalinin bugün gerçekleşmesinin başlangıcı. Bugün, mücadelesinin amacına ulaşmak için kendini davasına aşkla adayan tüm erkeklerin günüdür. Bugün, ülkemize kazandırdığımız eserlerle ilgili Türkiye Asrını müjdeleme günüdür. Seninle yaptık. Bugün hem vatandaşlarımızın hem de geleceğini bizimle gören dost ve kardeşlerimizin feth ve minnet dualarının Taht’a ulaştığı gündür.

ekran görüntüsü_2

“Türkiye’nin önüne 10 yılda kurulan tuzaklar bugünü engellemek içindi”

Körfez’den İngiltere’ye, Rusya’ya herkes tezahürat yaptı. Son 10 yılda Türkiye’nin önüne kurulan bütün tuzaklar, üzerinde oynanan bütün oyunlar, sırtına saplanan bütün hançerler bugün onu engellemek zorundaydı. Alman dergileri, Fransız dergileri, İngiliz dergileri Erdoğan’ı yıkmak için kapak atmadı mı? Kardeşlerim de kaybetti. Aylardır bize karşı kurulan ittifakları gördünüz. Kimin kiminle olduğunu gördün. Oynanan kirli oyunları gördünüz. Ancak çok şükür başarısız oldular. Artık yapamayacaklar. Bu millet, başına gelen her musibette mayasının ne kadar kuvvetli, basiretinin ne kadar güçlü olduğunu defalarca göstermiştir.

‘ENFLASYON DÜŞÜYOR’

Artık seçimler de bittiğine göre tüm zamanımızı hizmete ayıracağız. 6 Şubat depremlerinin yaralarını sarmak ve insanlarımızı hayata bağlamak önceliklerimiz arasında olmaya devam edecek. Elimiz her zaman deprem bölgesinde olmaya devam edecek. Enflasyonun yol açtığı artışlardan kaynaklanan sorunların çözülmesi önümüzdeki günlerin en acil konusu. Bunları çözmek bizim için zor değil. Şu anda oran 8,5’a düşürüldü. Enflasyon da düşecek. Bizimle rekabet edemezler. IMF’nin kapısında nöbet tutuyorlar. Davos ile aramıza nasıl başladık biliyor musunuz? Babacan o sırada Davos’ta benimleydi. Davos’ta IMF başkanıyla buluşuyoruz. Yani 23,5 milyar dolar borcumuz var. IMF başkanına dedim ki: ‘Taksitlerini alıyor musun? Türkiye’nin siyasi kaderine müdahale edemezsiniz. Ben Türkiye’nin başbakanıyım.” Ne oldu? Son taksiti 2013’te ödedik, ardından IMF ile ilişkimizi sonlandırdık. 10 yıl oldu. IMF’den borç almadık.

ekran görüntüsü_3

GÜVEN VE İSTİKRARI GÜÇLENDİRMEK

Güven ve istikrar, bu iki kavram çok önemlidir. Politikadaki arkadaşlarımla her zaman bunun hakkında konuştum. Bununla devam edeceğiz. Güçlü ekonomi yönetimini bu iki kavram üzerine inşa edeceğiz. Sanayiden enerjiye her alanda artan üretken gücümüzün sağladığı fırsatları, herkesi şaşırtacak yeni bir ekonomik dönüşümün lokomotifi olarak dönüştüreceğiz. Gabar’da petrol çıktı. Çalışarak çıktı, yatarak değil. Ancak küresel gelişmelerle bozulan dengeler yeniden kuruluyor. Türkiye bu çerçevede çok farklı bir güce sahip olacaktır.

‘600 BİN KİŞİ SURİYE’YE GERİ DÖNDÜ’

Güneyimizdeki güvenlik tehditlerini artıracağız. Siyasi ve diplomatik kanalları daha etkin yöneteceğiz. Kemal Bey’in arkadaşları ne dedi? ‘Güneyimizde terör örgütleriyle birlikte olacağız’ Orada durmadılar. Oradaki petrol kaynaklarını bu teröristlerle paylaşmayı kabul ettiler. Reed’de onlardan biri. 600 bin kişiyi gönüllü olarak Suriye topraklarındaki güvenli bölgelere geri gönderdik.

ekran görüntüsü_5

‘Türkiye Yüzyılı Tarihte Bir Dönüm Noktası Olarak Geçecek’

Önümüzdeki dönemin her anını Türk yüzyılına yakışır hizmetlerle değerlendireceğiz. Yarın 570. yıl dönümü kutlanacak olan İstanbul’un fethi bir çağ açıp bir yenisini kapattı. Yarın bu başarı İstanbul’da kutlanacak. Karşımda sizleri bu ecdadın torunları olarak görüyorum. Seninle gurur duyuyorum. Sana güveniyorum. Sana güveniyorum. Bu seçimlere giriş kapısı olarak gördüğümüz Türkiye Yüzyılı, tarihe böyle bir dönüm noktası olarak geçecektir. Güvenliğinizi koruduğunuz için teşekkür ederiz. 15 Temmuz gecesi bu gazi mekânı önünde ölüme yürüyen şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Şehitlerimizin bugüne kadar taşıdıkları mübarek sancağın hiçbir zaman yere inmeyeceğini burada bulunmanızla bir kez daha ispatladınız. Tanrı hepinizi korusun. Bir ulusun bize bir zafer daha vermesini sağlayabiliriz. Türk asrı kutlu olsun. Türkiye’deki büyük zaferimiz için tebrikler.”

KONUŞMADAN SONRA LİDERLER MUHABİRİ GÖNDERDİ

resim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dinleyicilere hitap ettikten sonra Cumhur İttifakı liderleriyle poz verdi.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Muharrem İnce’den ‘Erdoğan’ paylaşımı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama!Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ilk açıklama!
Meclis Başkanı ve AK Partililerden sıralı açıklamalarMeclis Başkanı ve AK Partililerden sıralı açıklamalar

mynetReady(function () {
!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘925116257506425’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);
});

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası