Soma’dan ders alınmadı, Bartın faciası yaşandı!


Türkiye Taş Kömürü Kurumuna (TTK) ilişkin Amasra ocağında 14 Ekim 2022 tarihinde meydana gelen grizu patlamasında 41 madenci yaşamını kaybetmişti. Naden kazasının tüm yönleriyle araştırılarak benzer kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması Komisyonu kuruldu. Soma kazası döneminde Enerji ve Doğal olarak Kaynaklar Bakanı olan Taner Yıldız komisyon başkanı oldu.Görüşmede Enerji ve Doğal olarak Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK), Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TKİ), Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü sunum yapmış oldu. Kazanın meydana geldiği kömür ocağının bağlı olduğu TTK yetkililerinin milletvekillerinin soruları karşısında zorlandığı görüldü. Milletvekillerince sorulan tüm sorulara yanıt verilmesi için TTK’nın tekrardan toplantıya çağrılmasına karar verildi.

“SOMA DERS ALINMADI”

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu araştırma komisyonu toplantısında Soma ile Bartın kazalarının öncesi ve sonrasında yaşanmış olan benzerlikleri söyledi. Bakırlıoğlu, “301 madencinin hayatına mal olan Soma faciasından sonrasında kurulan araştırma komisyonu raporunda yazılan tavsiyeler hayata geçirilseydi, bugün Bartın’da 41 madencinin hayatta kalacaktı” diye konuştu.  “Bugün 41 kardeşimizin acısını yaşıyorsak bunun sebebi Soma maden faciasıyla yeteri kadar yüzleşilmediğinden meydana gelmektedir” diyen CHP’li Bakırlıoğlu, “Soma’da 301 madencimizin katledilmesine varan süreç ile Bartın’da yaşananlar içinde oldukca güçlü bir bağları bulunduğunu görmekteyiz. Soma’da yaşanmış olan iş cinayetine benzer bir iş cinayeti Bartın’da da yaşandı” ifadelerini kullandı.

“AKP’Lİ BAKANLAR HANGİ OCAK GÜVENLİ DESE ORASI MADENCİLERE MEZAR OLUYOR”

Soma’daki faciadan bir süre ilkin o günkü Bakan bugünkü Komisyonun Başkanı Taner Yıldız’ın Eynez Ocağı’nı ‘en güvenli ocak” olarak nitelendirdiğini hatırlatan Bakırlıoğlu, “Benzer durum Bartın ‘da da söz mevzusu. Şimdiki Enerji ve Doğal olarak Kaynaklar Bakanı da faciadan kısa bir süre ilkin ocağa gidiyor, alınan tedbirleri övüyor. AKP’li bakanlar hangi ocak güvenli dese orası madencilere gömüt oluyor” şeklinde konuştu.Soma faciası ile Bartın faciası arasındaki benzerliğe dikkat çekmeye devam eden CHP’li vekil, “Soma maden faciasından ilkin ocağa inen işçilerin nerede ise hepsi o ocakta bir kaza olacağını biliyorlardı. O insanoğlu bile bile ölüme gittiler. Bartın faciasından sonrasında basına düşen, ailelerle meydana getirilen röportajlara baktığımız vakit da Soma’daki ne benzer hikâyeleri ne yazık ki görmekteyiz. Bilirkişi raporunda  ‘Havalandırma kafi olsa vaka meydana gelmezdi, metan drenajı uygulaması hayata geçirilseydi bu facia meydana gelmezdi” diyor. İşte Soma komisyonu raporu burada, aynı benzer ifadeler var, özetle: 301 kişiye gömüt olan bu facia, bu kaza önlenebilirdi” dedi.

“AMASRA OCAĞINDA DA AYNI RAPORLAR VAR”

Aynı benzerliğin Bartın’da da bulunduğunu anlatarak devam eden Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Soma’da bakarsanız oldukca ciddi bir üretim zorlaması vardı, ‘hadi hadi düzeni’ vardı orada. Bartın’a da bakıyorsunuz, metan oranı eşik değerlerin üstünde, çalışmanın durdurulması lazım fakat durdurulmuyor. Doğrusu burada da ciddi bir üretim zorlaması bulunduğunu görüyorsunuz. 301 madencinin öldüğü Soma’da çalışmayla ilgili herhangi bir sıkıntının olmadığını söyleyen raporlar var. Amasra ocağında da aynı raporlar var. Soma faciasını yakında takip eden Grup Başkan Vekilimiz Sayın Özgür Hususi’in bir sözü vardı; ‘Bugün için Türkiye’de madene inenler 301 madenciden daha güvende değiller.’ Yarın yeraltına inecek olan madencilerimiz Soma’da, Bartın’da ölen madencilerden daha güvende değiller” ifadelerini kullandı. 

“METAN DRENAJI ZORUNLU HALE GELSEYDİ BARTIN KAZASI YAŞANMAZDI”

Soma Maden Kazası Araştırma Komisyonu raporunda alınması ihtiyaç duyulan önlemlerin tek tek yazıldığının altını çizen Bakırlıoğlu, “O önlemlerden bir tanesi şunu söylüyor: ‘Metan drenajı ya sal zorunluluk hâline getirilmelidir.’ Bugün bakıyoruz, Amasra kazası bilirkişi raporunda ‘Metan drenajı uygulaması hayata geçirilmiş olsaydı bu kaza meydana gelmeyebilirdi’ yazıyor. Soma raporunda ek olarak ‘Maden bakanlığının kurulması, maden çalışanlarıyla ilgili ayrı bir iş güvenliği kanunu yapılması gerektiği’ yazıyor. Hepsi yapılmadığı için ne yazık ki bu faciayı yaşadık” dedi.Konuşmasında yargılama sürecine değinen Bakırlıoğlu; “Biz Soma’daki yargılamayı da gördük. İnşallah, Bartın faciasından sonrasında yapılacak olan yargılamanın sonu, Soma faciasından sonrasında meydana getirilen yargılamanın sonuna benzemez. Eğer benzerse daha oldukca Soma’lar, daha oldukca Bartınlar görürüz” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası