Sinop konusunda çalışmalar devam ediyor


Rus Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom CEO’su Aleksii Likhachev, Rusya’nın Soçi kentinde bu yıl 12’ncisi düzenlenen Internasyonal Nükleer Enerji Forumu’nda (Atomexpo-2022) konuştu.Aleksii Likhachev, Rosatom’un, Sinop’ta ikinci bir nükleer santral kurulma çalışmalarına ilişkin projenin süratli bir halde çözülmesini beklediğini söylemiş oldu.Likhachev, ikinci nükleer santrala ilişkin teknik detayların ve çalışmaların sürdüğünü belirtti.Likhachev, “Türkiye Enerji Bakanı Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Sinop santralinin Türk hükümetinin planları içinde bulunduğunu bizlere bildirdi. Bu projenin konfigürasyonunu, teknolojik şeklini ve ekonomik parametrelerini görüşme ediyoruz. Ümit ederim münakaşa yeterince süratli ilerler” dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Sinop’ta kurulması beklenen nükleer santral projesini görüştüğünü söylemiş oldu.Erdoğan, “Sayın Putin’le Sinop’u da görüşmüştüm. Orada da inşallah dört türbin inşa edeceğiz ve Akkuyu kadar -belki daha fazla- sonrasında da elde edeceğiz. Bu tarz şeyleri da elde ettiğimiz andan itibaren Türkiye’nin aslına bakarsan enerjiyle ilgili bir problemi kalmayacak” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası