Sen reisten gizli gizli Marlboro’yu iç…


TBMM Genel Kurulu’nda Tütün Kanun Teklifi görüşmeleri esnasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve AKP’li milletvekilleri içinde münakaşa yaşandı.
Ağbaba’nın hitabı devam ederken AKP İstanbul Milletvekili Eyüp Özsoy’un söz atması üstüne Ağbaba, Özsoy’a, “Sen American Tobacco’nun adına bağırmaya devam et bakalım. Sen reisten gizli gizli Marlboro’yu iç fakat Adıyaman’ın tütününe yasak getir. Bunlar var ya reisten korkuyorlar. Reisten korkacağınıza Tanrı’tan korkun. Buradan sesleniyorum Malatyalılar, Adıyamanlılar tanıyın bunlar ekmeğinizin düşmanı, bunlar sizin düşmanınız bu tarz şeyleri tanıyın. Buradan söz veriyoruz gelecek yıl iktidara geldiğimizde yapacağımız ilk iş bu satış yasaklarına verilen cezayı kaldırmak. Bizim namus sözümüz olsun. Fakat Adıyamanlı kardeşim siz ABD’daki Abraham’ın yanında mısınız? Adıyaman’daki Abuzer dayının yanında mısınız? Ben size söyleyeyim bu kanunla Abraham’ın yanındasınız. Bundan daha büyük ihanet olmaz” dedi.
TBMM Genel Kurul’unda Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişim Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Genel Kurul’da konuştu. Ağbaba konuşurken AKP’lilerle karşılıklı söz atmalar yaşandı.
Ağbaba şöyleki konuştu:

“MEMLEKETTE HER ŞEY BİTTİ ADIYAMANLININ, MALATYALININ, URFALININ, TOKATLININ TÜTÜNÜ KALDI”

Tütünün satışına yasak getirenler kimin iktidarı kimin hükümeti, bunu sormak lazım. Bu kanunu getirenlerin Adıyamanlının, Malatyalının temsilcisi olmadığı kati. Aileleriyle beraber 1 milyon 250 bin şahıs üretimden koparılmış durumda. Şimdi yine soralım iktidardakiler kimin iktidarı? ABD’nin mi, İngiltere’nin mi? AKP grubu burada kalabalık bir şekilde dinliyorlar. Onların tuzu kuru bundan dolayı onların tütüncü umurunda değil. Fukara fukara umurunda değil. Bunların tek bağlı olduğu yer Philip Morris, American Tobacco. İnsan utanır, kanunu getiren gruba bak bir tane kimse var mı? Niye bundan dolayı sana buyruk verenler büyük tekeller. Her kuşu tuttunuz da leylek mi kaldı? Memlekette her şey bitti Adıyamanlının, Malatyalının, Urfalının, Tokatlının tütünü kaldı. Tanrı sizi ıslah etsin.

“VENEZUELA’DAN PUDRA ŞEKERİ GETİRMEK SERBEST TÜTÜN YASAK”

Eskiden tütün satanlara 3 ila 6 yıl ceza veriyorlardı şimdi 2 ila 5 yıl ceza getiriliyor. Siz internasyonal kartellerin, büyük emperyalistlerin hükümeti benzer biçimde davranıyorsunuz. Buna harp açmak resmen bu topraklara ihanettir. 2017’de ceza getirdiler Adıyamanlı ayağa kalktı onlara yapmadığınız fenalık kalmadı. Geldik burada savaşım ettik ertelendi. Üç kez ertelendi şimdi aynı şey gene gündemde. Tanrı bu tütüncünün ahını size nasip etti inşallah onların ahıyla buradan gideceksiniz. Pudra şekeri özgür, tütün yasak. Venezuela’dan pudra şekeri getirmek özgür tütün yasak. Buna kaçak diyenlere de yazıklar olsun. Buna kaçak demek vicdansızlıktır. Adam Çelikhan’da ekiyor, Mızgı’da ekiyor, Doğanşehir’de ekiyor kendi topraklarında ekiyor. Buna kaçak diyorlar Tanrı sizin gözünüzü kör etsin diyeceğim de demiyorum. Bundan daha yerli bir ürün olması imkansız.

“REİSTEN GİZLİ GİZLİ MARLBORO’YU İÇ AMA ADIYAMAN’IN TÜTÜNÜNE YASAK GETİR”

Ağbaba’nın hitabı devam ederken AKP İstanbul Milletvekili Eyüp Özsoy’un söz atması üstüne Ağbaba, Özsoy’a, “Sen American Tobacco’nun adına bağırmaya devam et bakalım. Sen reisten gizli gizli Marlboro’yu iç fakat Adıyaman’ın tütününe yasak getir. Bunlar var ya reisten korkuyorlar. Reisten korkacağınıza Tanrı’tan korkun” dedi.

“MALATYALILAR, ADIYAMANLILAR TANIYIN BUNLAR EKMEĞİNİZİN DÜŞMANI”

Ağbaba’nın, “Buradan sesleniyorum Malatyalılar, Adıyamanlılar tanıyın bunlar ekmeğinizin düşmanı, bunlar sizin düşmanınız bu tarz şeyleri tanıyın. Buradan söz veriyoruz gelecek yıl iktidara geldiğimizde yapacağımız ilk iş bu satış yasaklarına verilen cezayı kaldırmak. Bizim namus sözümüz olsun. Fakat Adıyamanlı kardeşim siz ABD’daki Abraham’ın yanına mısınız? Adıyaman’daki Abuzer dayının yanında mısınız? Ben size söyleyeyim bu kanunla Abraham’ın yanındasınız. Bundan daha büyük ihanet olmaz” diye konuştu.
AKP grubundan itirazlar gelirken, AKP’li Özsoy’un, Ağbaba’ya “Sen PKK’nın yanındasın” diye söz atması üstüne Ağbaba, “PKK’nın da Tanrı belasını versin. Senin de Tanrı belanı versin. Terbiyesiz de sensin, terbiye yoksunu da sensin, utanmaz, otur yerine” yanıtını verdi.

TARTIŞMALAR ALEVLENİNCE GÖRÜŞMELERE 10 DAKİKA ARA VERİLDİ

Sözlerine devam eden Ağbaba’nın, “Tütün Daire Başkanlığına kimi getirmiş biliyor musunuz? Tütün Daire Başkanı British American Tobacco’nun CEO’su. Kurda kuzu teslim edilir mi?” demesi üstüne Genel Kurul salonunda Ağbaba ve AKP sıraları içinde gerilim arttı. TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç birleşime 10 dakika ara verdi.

“BEN ADIYAMANLI ABUZER DAYININ SÖZCÜSÜYÜM BURADA ABRAHAM’IN SÖZCÜLERİ VAR”

Hitabı yarım kalan Ağbaba, aradan sonrasında tekrardan kürsüye geldi. Ağbaba, şöyleki konuştu:

Buradan kendi seçim bölgemin, Adıyaman’ın çevre illerinin haykırışını bir sitemini sizlere iletmeye çalışıyorum. Amerikan tekellerine söz söylüyorum ses oradan geliyor. Milletin ne vakit derdini söylesek ne vakit ifade etmeye çalışsak hakaret yiyoruz. Ben Adıyamanlı Abuzer dayının sözcüsüyüm burada Abraham’ın sözcüleri var. Sizin vekilleriniz de görmüş oldu, keşke o vekiller buraya gelse gittiler eylemleri önlemek için yalvardılar, yakardılar, milleti kandırdılar. ‘Biz bu cezayı kaldıracağız’ dediler.
Şimdi Adıyaman’daki, Malatya’daki üretici bir üç kağıda kurban gidiyor. Bu insanoğlu namuslarıyla, şerefleriyle devlete bir yük olmadan üretim hayata geçirmeye çalışıyor. Bu insanoğlu varlıklı olmuyor yalnız kendilerini geçindirebiliyorlar. On binlerce tütün satan esnaf var. Bunların ekmeğiyle oynama.

“SEN DE ABRAHAM’IN KIZ KARDEŞİSİN”

Ağbaba’nın sözlerinin peşinden AKP İstanbul Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut’un söz atması üstüne Ağbaba, “Sen de Abraham’ın kız kardeşisin, Abraham’ın kız kardeşisin sen de. Bir başka garabet Ziraat Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanı psikolog! Ziraat mühendisi bitti mi? Rıza Tuna Turagay Tecim Bakan Yardımcısı kanunu meydana getiren adam. Bu neci? British American Tobacco’nun yönetim kurulu üyesi bu kanunu hazırlıyor. Siz Abuzer’in değil, Abdurrahman’ın değil Abraham’ın adamlarısınız, ABD’nın adamlarısınız” ifadelerini kullandı.

“BU KONUDAKİ MAŞERİ DEĞERLENDİRMEYİ KAMUOYU EN GÜZEL ŞEKİLDE ORTAYA KOYACAKTIR”

Ağbaba’nın peşinden söz alan AKP Grup Başkanvekili Muhammet Güvenilir Akbaşoğlu şöyleki konuştu:

Birazcık evvel provokatif bir halde İçtüzük’ü baştan sona ihlal ederek şahsiyatla uğraşarak temelsiz iddialarda ve iftiralarda bulunarak Grubumuzu, milletvekillerimizi ilzam etmeye kalkan şahsın tüm sözlerini kendisine misliyle iade ediyoruz. Kendisine ve kendisinin ağababalarına biz her platformda cevabımızı verdik, vermeye devam ediyoruz. Sonuçta başkalarının sözlerini manda ve himaye altında ortaya koyanlar sadece ve sadece kendini bilir. Sonuçta tütün ile ilgili kapsamlı düzenlemeyi AK Parti hükümetleri getirmiş.
Bu mevzuda yerli üreticilerimizin lehine düzenlemeler yaparak tamamen kaçakçılığın önüne geçmek ile ilgili internasyonal noktada da Türkiye’nin lehine sonuçlar doğuracak bir düzenlemeyi kesinlikle bu milletin emrine amade kılmıştır. Bunun haricinde yaklaşımlar; provokatif, ajitatif, fikri yetersizliği hakaretle örtmeye çalışan; kendi hakaret etmiş olduğu halde ‘bizlere hakaret ediliyor’ diye meseleleri çarpıtarak bağlamından kopartarak burada şov hayata geçirmeye dönük bazı yaklaşımları sergilemek kamuoyunun gözü önünde cereyan ediyor. Bu konudaki maşeri değerlendirmeyi kamuoyu en güzel şekilde ortaya koyacaktır.

“PHILIP MORRIS’İN, BRITISH AMERICAN TOBACCO’NUN EMRİYLE BİR KANUN DÜZENLEMESİ GETİRİLİYOR”

Sataşma olduğu nedeni öne sürülerek CHP grubu adına tekrardan söz alan Ağbaba şunları söylemiş oldu:

Ben buraya geldim sakin sakin başladım hala söz atmaya devam ediyorsunuz. Ben ‘tütün’ dedim, ‘Adıyaman’ dedim, ‘Malatya’ dedim, ‘fukara fukaralık’ dedim. Siz reisten gizli Marlboro içiyor olabilirsiniz fakat o Adıyamanlı fukara fukara o ektiği tütünle kendini geçindiriyor. Karnını doyuruyor, varlıklı olmuyor. Meydana getirilen şey tütüne bir yasak. Tütünün satışına 2 ila 5 yıl yasak getiriliyor. Niye zorunuza gitti ben bilmiyorum. Beyefendi, ‘manda, himaye’ diyor. Yüz yıl ilkin bir tek adam İstanbul’u işgal için çağırdı İstanbul işgal edildi bir tek adam çakmak çakmak gözleriyle bakarak, ‘geldikleri benzer biçimde giderler’ dedi bu ülkeden emperyalistleri kovdu.
Çanakkale’de teslim olmadı, Kurtuluş Savaşı’nda teslim olmadı, bu memlekette fukara fukara teslim olmadı. Yapılmak istenilen şey şu: Çağımızın savaşı topla tüfekle olmuyor kanunla oluyor. Philip Morris’in, British American Tobacco’nun direktifiyle bir kanun düzenlemesi getiriliyor. Biz biliyoruz ki bu kanunu siz yapmıyorsunuz. Sizin iradeniz yok. Size yön gösterenler o emperyalistler. Şu demek oluyor ki manda ve himayeye teslim oluyorsunuz. Siz Philip Morris’in, ABD’nın, İngiltere tekellerinin temsilcisisiniz. Ben Adıyaman’ın, Malatya’nın tütüncünün temsilcisiyim.

“TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE HEDEFİNİ GERÇEKLEŞTİREN LİDERİN ADI ‘RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DIR”

Ağbaba’nın konuşmasından sonrasında bu kez AKP Grup Başkanvekili Akbaşoğlu kürsüden söz aldı. Akbaşoğlu, şöyleki konuştu:

Aciz olmak, çarpık zihniyetle meseleleri çarpıtmak sadece bu şekilde olur. Evet, bir tek adam çıktı, Mustafa Kemal Paşa, Millî Savaşım’nin başkumandanı; dedelerimiz, ninelerimiz çevresinde kenetlendi, bağımsız devletimizi kurduk, ‘Manda ve himaye kabul edilemez’ denildi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurduk ve bir hedef gösterdi istiklali tam; tam bağımsız Türkiye. İşte, tam bağımsız Türkiye hedefini gerçekleştiren liderin adı ‘Recep Tayyip Erdoğan’dır. Sadece CHP, eski CHP değil; CHP’nin, maalesef, sözcüleri, yaklaşımları CHP’nin altı okunun yanına yedinci ok ilave etme ardında koşuyor. ‘Manda ve himaye kabul edilebilir.

“CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NİN GELİN GRUP ODASINI GEZDİREYİM SİZE”

Akbaşoğlu’nun peşinden sataşmadan dolayı CHP Grup Başkanvekili Özgür Hususi söz aldı.
Hususi ise şunları söylemiş oldu:

Yasa teklifinde çıkar odakları var, tekliften zarar görecekler var. Şimdi, Abdurrahman (Tutdere) Bey, Veli Bey niçin burada kürsüdeler? Kendi illerindeki söz verdikleri, sizin de milletvekillerinizin söz verdiği kişiler bu işten mağdur oluyorlar; kaldırılacağı sözü verilen hapis cezaları yalnız birer yıl indirilerek, kandırılarak burada sıkıntıya sokuluyor. Bunu dile getirmek suretiyle buraya geliyor. Retoriğin içinde şu var, şunu dersiniz: ‘Ben çiftçinin yanındayım, sen Amerikan şirketinin yanındasın.’ Bu var fakat oradan tutup da terör örgütü isimleriyle falan hücum olunca iş başka bir yere kaydı. Anlaşılan o ki içerikle ilgili tartışmayı da kaldıracak bir sıklet kendinizde görmediniz. Meseleyi aslına bakarsak CHP’nin en kuvvetli, kendinizi de kendi deyimiyle en aciz olduğunuz alana çektiniz.
CHP’nin gelin grup odasını gezdireyim size. Harf devriminden ilkin kurulmuş, cumhuriyetten ilkin kurulmuş, partisinden ilkin grubu kurulmuş bir yapı. Bu yapı savaşı yönetmiş, bu yapı Çanakkale’den sonrasında tam bağımsızlık için ölmeyi göze almışların bayrağı olmuş bir yapı. ‘Biz onlara 150 senedir karşıyız’ derken Numan Bey, bizim Jön Türkler olup sizin Damat Ferit Hükûmeti, İskilipli Âtıf, İngiliz uçaklarından atılan Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm fetvaları bulunduğunun altını imzalıyor, onay ediyor esasen. Bakın, biriyle övüneceksen şunla övünemezsin: Yıldız Sarayı’nın arkasından düşman donanmasıyla kaçanla övünemezsin fakat ben o donanmayı görünce bakıp da ‘Geldikleri benzer biçimde gidecekler’ diyenle övünürüm.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası