“Sen Meclis’i ve milleti Sisi’ye düşman yapıyorsun, sonra sen ‘kanka’ oluyorsun. Bu, bir yaman çelişkidir”


Türkiye’nin son dönemde gerilmiş ilişkilere haiz olduğu ülkelerle ilişkileri normalleştirme yönünde attığı adımlar dikkat çekerken bugün Katar’da dikkat çeken bir görüşme yaşanmıştı.AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin daveti üstüne, Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılışı dolayısıyla liderlere verilen resepsiyona katılmıştı.

NEREDEN NEREYE

Türkiye-Mısır ilişkileri, 2014’te Mısır’da Müslüman Kardeşler iktidarına Sisi liderliğindeki ordunun darbe yapması ve yönetimi ele geçirmesinin arkasından kopmuştu. Bir süre ilkin normalleşme süreci başlamış, 9 yıl aradan sonra bakan düzeyindeki ilk ziyaret gerçekleştirilmiş ve Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Mısır’a gitmişti.Liderler düzeyinde ilk buluşma ise Katar’da gerçekleşti. Dünya Kupası’nın başlangıç müsabakasını seyretmek için Katar’a giden Erdoğan, burada geçmişte ‘katil’ diye seslendiği Sisi ile bir araya geldi. Erdoğan, Sisi ile gülümseyerek el sıkışmıştı.

“ZALİM, KATİL, DARBECİ…” DEMİŞTİ

Erdoğan, 2019 senesinde yapmış olduğu bir açıklamasında, “Darbeyle başa geçen şu andaki zalim Sisi, 50’ye yakın kişiyi idam etmiştir. Batı bu idamlara sessiz kalmıştır. Avrupa ülkeleri idamı yasaklarken, katil Sisi’nin davetine icabetle oradaki toplantıya iştirak etmişlerdi…” demişti.

“SİSİ Mİ DİYECEĞİ BİNALİ YILDIRIM MI?” DE DEMİŞTİ

Erdoğan, 2019 senesinde mahalli seçimlerden ilkin halka seslenerek “Pazar günü Sisi mi diyeceğiz Binali Yıldırım mı diyeceğiz?” diye sormuştu.

ENGİN ALTAY’DAN ERDOĞAN’A: BU, BİR YAMAN ÇELİŞKİDİR

CHP Grup Başkanvekili  Engin Altay, TBMM Genel Kurulu’nda bugün yapmış olduğu konuşmada, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı marketlere yönelik açıklamaları ve izledikleri dış siyaset üstünden eleştirdi.Altay, Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile Katar’da yapmış olduğu görüşmeye ilişkin, “Erdoğan, iki yıl öncesine kadar Meclis’e ve millete, ‘Sisi şöyledir, Sisi böyledir’ diyordu. Şimdi Sisi’yle ‘kanka’ oluyor. Sen Meclis’i ve milleti Sisi’ye düşman yapıyorsun, sonra sen ‘kanka’ oluyorsun. Birleşik Arap Emirlikleri’ni ‘onursuz’ duyuru ediyorsun, 3 kuruş para için koşa koşa oraya gidiyorsun. Bu, bir yaman çelişkidir” dedi.
Altay, şunları söylemiş oldu:

“ERDOĞAN YENİ BİR ÖRGÜT İCAT ETTİ; MARKET TERÖRÜ”

Sayın Erdoğan, yeni bir terör teşkilat buluş etti, bunu 2019’da da yapmıştı; market terörü. ‘Gömü Maliye, Tecim Bakanlıklarımız hassasiyetle takip ediyor fakat bu, para cezasıyla olacak benzer biçimde değil. Daha ağır yaptırımlar kullanacağız, ek olarak üstlerine gideceğiz’ diyor. Hakkaten idrak etmek mümkün değil. Ben, 2019’u hatırladım. Mahalli seçimlerin başlangıcında Erdoğan, stokçuları hedef almıştı ve tanzim satışlarda, meydanlarda soğan, patates satmıştı. 4 yıl sonra tekrardan ‘Market terörü var’ diye ortaya çıktı.Tane tane Erdoğan’a soruyorum; süt, mahallede satılıyor, fiyatı 4 kat arttı. Market teröründen mi oldu, yanıt vermesi lazım. Ziraat Kredi Kooperatifi’nin ortak olduğu Gübretaş yüzde 400 fiyatı artırdı. Bu da mı market teröristlerinin bir işidir, açıklaması lazım. Akaryakıt ve naturel gaz zamlarını düşündüğümüzde, teröristin ağababasının akaryakıta, naturel gaza, elektriğe zam yapanlar bulunduğunu Sayın Erdoğan’a da hatırlatmak bizim görevimiz. Bu durumda Erdoğan’ın mantığından gidersek en azılı terörist, elektrik idaresidir, sonra doğalgaz sağlayıcılarıdır. Bir şeyin bilinmesi lazım; orta yerde bir enflasyon var. Orta yerdeki enflasyonun sorumlusu kendisidir. Şimdi bakkala, manava, markete, üreticiye kabahat atarak kabahat örtmesi de mümkün değildir.

“ERDOĞAN’IN BUGÜNLERDE EN ÇOK SEVDİĞİ ŞEY, MİLLETİN AKLIYLA ALAY ETMEKTİR”

Erdoğan’ın bugünlerde en oldukça sevilmiş olduğu şey, milletin haliyle, aklıyla alay etmektir ve oldukça sık çelişkiler içine düşmektir. Dün söylediklerinin tam tersini yapmaktır. Şimdi yaptıklarını biz doğru görüyoruz fakat dün söyledikleri yanlıştı ve biz dün söylediği yanlışları kendisine söylediğimizde bizim ne ‘terörist’ olmadığımız ne ‘bölücü’ olmadığımız ne de ‘vatan haini’ olmadığımız kalıyordu. Fakat şimdi bakıyoruz, ne güzel.‘Sisi’yi tanımam’ dedi. ‘Benim muhatabım Musri’dir dedi. ‘Birleşmiş Milletler’de aynı masaya oturmam’ dedi. Rabia’yı AK Parti’ye sembol yapmış oldu. Şimdi Sisi’nin iki elini almış; güzel bir tablo. Erdoğan, Bay Kemal bunu sana kaç yıl ilkin söylemiş oldu? Şimdi Esad’la görüşme şartlarını hazırladı, ‘Görüşürüz’ dedi. Daha ilkin biliyoruz, Birleşik Arap Emirlikleri için ‘15 Temmuz’un arkasındaki adiler’ dedi. Bir swap anlaşmasından sonra koşa koşa Arap Emirlikleri’ne gitti. Suudi Arabistan Prensi için ‘Biz ahmak mıyız’ dedi. ‘Büyükelçilik cinayetinin üstünü örtmeyeceğiz’ dedi. Paşa paşa dosyayı Suudi Arabistan’a verdi. Nereye gidiyoruz, onu merak ediyorum. Ben milletvekiliyim, bu ülkede olup biteni bilmek benim hakkım. Bu çelişkileri, bu tutarsızlıkları çıkıp Meclis’e açıklaması lazım.

“SEN MECLİS’İ VE MİLLETİ SİSİ’YE DÜŞMAN YAPIYORSUN, SONRA SEN ‘KANKA’ OLUYORSUN”

Erdoğan, iki yıl öncesine kadar Meclis’e ve millete, ‘Sisi şöyledir, Sisi böyledir’ diyordu. Şimdi Sisi’yle ‘kanka’ oluyor. Sen Meclis’i ve milleti Sisi’ye düşman yapıyorsun, sonra sen ‘kanka’ oluyorsun. Birleşik Arap Emirlikleri’ni ‘onursuz’ duyuru ediyorsun, 3 kuruş para için koşa koşa oraya gidiyorsun. Bu, bir yaman çelişkidir.Terörle mücadelede karşılık ödenir fakat bu, akılsızlığın bedeli, terörle mücadelenin değil. Bir hava harekatı yapıyorsun; yap, elini tutan yok. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, AK Parti’ye burada onlarca defa kez dedik ki ‘Terörle katı, amansız bir halde savaşım edin’. Sen şimdi sınırın arkasına uçakla bomba atarken sınırın dibindeki okulumuzu ya da en azından çocuklarımızı, okulları kapatmak suretiyle güvenli bir şekilde etkilenmeyecekleri bir sahaya almıyorsun? Teröristlere daha oldukça bomba at fakat o evlatları da müdafaasını bil, bunu düşünebil. Bunu düşünemeyen bir kafa terörle savaşım edemez.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası