Putin, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüştü


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüştü.
Putin, Soçi kentindeki görüşme öncesi yapmış olduğu konuşmada, Azerbaycan-Ermenistan sınırında ve Karabağ çevresinde meydana gelenleri gördüklerini belirtti.
Probleminin onlarca senedir devam ettiğini ve bitirilmesi icap ettiğini vurgulayan Putin, Paşinyan’a, “Bunun için siyasal iradeniz bulunduğunu biliyorum ve bunu her şekilde destekliyoruz. Biz sizinle şimdi, sonrasında ise üçlü formatta yapacağımız görüşmede ilerlememizi sağlayacak kilit noktaları bulmalıyız” dedi.
Silahlı çatışmaların sona erdirilmesi sürecinde Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan ortak bildirisiyle anlaşmaya vardıklarını hatırlatan Putin, şunları söylemiş oldu:
“Tamamımız, Ermeni ekonomisinin gelişimi de dahil olmak suretiyle, en mühim şeyin barışı sağlamak ve kalkınma için koşullar yaratmak olduğu gerçeğinden yola çıktık. Bu yüzden ulaşım altyapısındaki engelleri kaldırmak, yeni rotalar oluşturmak, iktisat ve toplumsal alanın gelişimi ile ilgili tüm mevzular için çalışıyoruz. Hepsi insanların çıkarları için planlanıyor. Bu yüzden bugün tüm bu mevzular hakkında konuşmalıyız ve ümit ederim ilerleyeceğiz”
Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Putin’in Ermeni tarafının lehinde prensiplerin seçimini destekleyeceğini Valday toplantısında ifade ettiğini anımsatarak “Dağlık Karabağ mevzusunda, Ermenistan ile Azerbaycan içinde devletler arası ilişkilerin kurulmasına yönelik temel ilke ve parametrelere ilişkin Rus taslağının önerilmiş olduğu yaklaşımlar bizim için kabul edilebilir niteliktedir” diye konuştu.
Rusya’nın önerilerinin Prag’da varılan anlaşmalarla çelişmediğini vurgulayan Paşinyan, Prag görüşmeleri esnasında Karabağ mevzusunda Putin’in kamuoyuna yapmış olduğu açıklamaların kendisine rehberlik ettiğini dile getirdi.
Ermenistan’ın bölgesel bağlantıları açmaya her an hazır bulunduğunu kaydeden Paşinyan, Ermenistan topraklarındaki ulaşım bağlantılarının kontrolünün tam olarak kendilerinde olması ve Ermeni mevzuatına bakılırsa işletilmesi gerektiği değerlendirmesinde bulunmuş oldu. Paşinyan, Rusya Federal Güvenlik Servisinin (FSB) sınır hizmetlerinin ise anlaşmaların kontrolünü sağlaması icap ettiğini dile getirdi.
Azerbaycan ile Ermenistan içinde tutsak değişimi mevzusunun önemine dikkat çeken Paşinyan, Rusya-Azerbaycan-Ermenistan üçlü toplantısı sonrasında ortak bildiri açıklanabileceğini de söylemiş oldu.
 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası