Prof. Dr. Akgün, 27 Mayıs’ı anlattı: ‘27 Mayıs devrimdi’

Tarihçi Prof. Seçil Karal Akgün dün Ankara Cumhuriyet Kültür Merkezi’ndeydi “27 Mayıs; “Tek Devrim, Tek Devrim, Tek Anayasa ve Enver Ziya Karal” başlıklı röportajında ​​okurlarıyla buluştu. Tarihi süreçte en ilerici Türk anayasası olarak nitelendirilen 1961 Anayasasını hazırlayan komisyonun başkanı olan 27 Mayıs ve babası Enver Ziya Karal hakkında konuşan Karal, 27 Mayıs’ın bizim gazetemiz dışında hiçbir gazetede yer almadığını vurguladı. Cumhuriyet Mayısı özel bir gündü. Devrim olsun, darbe olsun, her ne ise mevcut yönetime karşı bir harekettir” dedi. Karal, cumhuriyetin ilanından 27 Mayıs’a kadar olan süreci okuyucularına detaylandırırken, “27 Mayıs: Tek Devrim, Tek Devrim, Tek Anayasa” kitabının 27 Mayıs’ı anlatan bir sivilin kaleme aldığı tek kitap olduğunu söyledi.

TOPRAKLARI KORUDU’

Karal, “TBMM kurulduğunda milletin egemenliği yerine Allah’ın egemenliğini isteyenler vardı. Toplum laik ve bilimsel eğitim sistemini sevmez ve her yerde uygulanmaz. Demokrat Parti (DP) ortaya çıkar çıkmaz bu konularda halka yeşil ışık yaktı. İnönü, silahı DP’nin eline geçirmek için devrimlere karşı harekete geçse de CHP çok kan kaybetti” dedi. DP’nin iktidara gelişinin “beyaz devrim” olarak nitelendirildiğini kaydeden Karal, “DP döneminde basın sansürü, gazetecilerin hapse atılması, tutuklu gazetecilerin yargılanma hakkının kaldırılması, yasaklar ve katı kurallar. Parti sahiplerini korumaya çalıştı. Başörtülü ve çarşaflı insanlar sokaklarda dolaşmaya başladı. Burada üs kurmak için Amerikalılarla anlaşmalar yapıldı” dedi.

‘EN DEMOKRATİK ANAYASA’

Karal, “1957 seçimlerinde kan kaybeden DP, CHP ile linç etmeye başladı. Seçimde DP’ye oy vermeyen gönderiler cezalandırıldı. Atatürk ve İnönü heykellerine saldırılar başladı. Soruşturma komisyonu bardağı taşıran son damla oldu. 27 Mayıs’ın anayasayı uygulamayanların tercih ettiği yol olduğunu kaydeden Karal, ordunun bir an önce yönetimi sivillere devrettiğini vurguladı. 27 Mayıs’ın Türkiye’ye cumhuriyet tarihinin gördüğü en demokratik anayasayı getirdiğini ifade eden Karal, “27 Mayıs’tan sonra ‘kuruluş’ta cumhuriyeti bel kemiğine oturtacak başka bir askeri operasyon olmamıştır. 27 Mayıs bu açıdan bir devrimdi” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası