Pars İsminin Anlamı Nedir? Pars İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Pars İsminin Anlamı Nedir? Pars İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? – Gazete Haberleri

Pars İsminin Anlamı Nedir? Pars İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

 Pars İsminin Anlamı Nedir?

 Pars ismi, erkek çocukları için tercih edilen isimler içinde yer alır. “Pars” ismi, Türkçe kökenli isimler arasında yer alır. “Pars” isminin anlamı ise şu şekilde açıklanabilir; Pars, kedigiller ailesine ait olan bir hayvan türü olarak bilinir. Genellikle de Asya ve Afrika kıtasının en sıcak bölgelerinde yaşayan Parslar bazı zamanlarda yaşayan ve benekli desenlere sahip olan genellikle siyah renkli ve düze bir hayvan türü olarak bilinirler. Pars, atik, yırtıcı ve vahşi hayvan türlerinden birisidir. “Pars” isminin bir diğer anlamı ise yüksek ve yüce olması gerekir. İsmin bir başka anlamı ise kerpiç ve oturma odalarında kullanılan sedirler demektir.

 Pars İsmi Kur’an’da Geçer mi?

 Türkçe kökenli kelimeler arasında yer alan kelimelerden birisi olan “pars” ismi bu nedenle Kuran-ı Kerim’de yer almaz. Diğer taraftan da anlamlarında herhangi bir aşağılanma olmadığı için isim olarak kullanılabilir.

 Pars İsminin TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

 Pars kelimesi günlük hayatta en sık kullanılan kelimeler arasında yer alır. Pars ismi, Farsça dilinden dilimize geçmiş olan bir isimdir. Pars kelimesinin TDK sözlüğündeki anlamı ise şu şekildedir: Kedigillerden, genellikle de Afrika ve Asya’nın sıcak bölgelerinde yaşayan, postu düz bazen de benekli, siyah, çevik, etçil, yırtıcı, memeli hayvan, panter, leopar, pelenk (Panthera pardus) şeklinde çeşitli anlamlarla bilinir.

Akif İsminin Anlamı Nedir? Akif İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Akif İsminin Anlamı Nedir? Akif İsmi Kur’an’da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası