Öz Erciş Seyahat’ten laiklik vurgusu


Abdullah Gündüz adlı bir şahıs toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, gezi etmiş olduğu otobüs şirketi Öz Erciş’in kendisine namaz molası için izin vermediğini iddia ederek eleştirisini dile getirdi.
Gündüz “65 DH 854 plakalı ‘Öz Erciş Gezi’ adlı gezi şirketi öğle ve akşam namazları için 3 dk mola talep etmeme karşın inatla mola veremeyeceğini, namazı sonrasında kılabileceğimi ve bu ricamı tüm yolcuların hakkına girmek bulunduğunu iddia ederek talebimi reddetmiştir” ifadelerini kullandı.
Toplumsal medya kullanıcıları mevzu ile alakalı tartışmalarda ikiye bölündü. Firmanın avukatı olduğu belirtilen Av. Tuncay Keserci de toplumsal medya hesabından “Öz Erciş Gezi Şirketi adına yazılı açıklamamızı kamuoyunun bilgisine sunarız” diyerek bir paylaşım yapmış oldu.

ÖZ ERCİŞ’TEN LAİKLİK VURGUSU

Firmanın açıklaması olduğu öne sürülen metinde anayasa ve laiklik vurgusu yapılarak şu ifadeler yer aldı:
“Otobüs benzer biçimde toplu taşıma araçlarının evvelde belirlenen güzergahlar ve bu güzergahlar üstünde bulunan mola bölgeleri haricinde, yaşamsal çekince arz edecek durumlar hariç olmak suretiyle durması, bizzat toplu taşıma sisteminin bu niteliğinden dolayı amaca uygun değildir. Anayasanın 2.maddesinde Türkiye Cumhuriyet, demokratik ,laik ve toplumsal bir hukuk devleti olarak tanımlanmıştır. Anayasanın 14.maddesine gore, anayasada tanımlı hakların hiçbiri, bilhassa demokratik ve laik anlayışı ortadan kaldırma amacıyla kullanılamaz.
Anayasanın 23.maddesi “yerleşme ve gezi hürriyeti”ni ve 24.maddesi “din ve vicdan hürriyeti”ni güvence altına almıştır.
Buradan hareketle müvekkil firmanın ,yalnız bir yada bir kaç yolcu yakarma edecek diye, yakarma etmeyen ve öngörülen zamanda varmak istediği notkaya ulaşmak isteyen öteki yolcuların ,bahsi geçen anayasal haklarını görmezden gelmesi şirket politikamız sebebiyle mümkün değildir.
Tüm yolcuların bu prensiplere saygı duymasını beklediğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

FİRMANIN YANITI GÜNDEM OLDU

Gezi firmasının laiklik vurgulu yanıtı toplumsal medyada kısa sürede trend topic listesine girdi. Birçok kullanıcım “Yeni firmam artık Öz Erciş” derken, avukatın paylaşmış olduğu metin binlerce kez beğeni ve paylaşım aldı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası