‘Öldürmem için 4 milyon dolar aldığım iddiası iftira’


Serik ilçesi Boğazkent Mahallesi’ndeki 5 yıldızlı otelin alakart restoranında, 20 Ağustos 2020 günü gece yarısı sıralarında silahlı kabahat örgütü lideri ‘Nazır Azizoğlu’ kimliğini kullanan ‘Lotu Guli’ lakaplı Ender Salifov, yakın adamlarından Khagan Zeynalov tarafınca tabancayla başına 2 el ateş edilerek öldürüldü.
(*4*)KURTARILAMADI

Salifov’un adamlarının karşı ateş açmasıyla yaralanan Khagan Zeynalov, otelden kaçıp kendisini bekleyen Amir Hamidli’nin (29) kullandığı kiralık otomobille firar etti. İhbarla vaka yerine gelen sıhhat ekiplerinin ilk müdahalesinin arkasından hastaneye götürülen Salifov, doktorların tüm müdahalesine karşın kurtarılamadı.

(*4*)’KASTEN ÖLDÜRMEK’ SUÇUNDAN TUTUKLANDILAR

Antalya İl Güvenlik Müdürlüğü ekiplerinin araştırmasında, otomobilin Denizli’de olduğu tespit edildi. Şüpheliler Khagan Zeynalov ve Amir Hamidli, Denizli polisinin yol uygulamasında yakalandı.
Otomobildeki aramada şüphelilerle beraber tabanca ve bıçak ele geçirildi. Gözaltına alınan şüphelilerden Khagan Zeynalov yaralı olduğu için hastaneye götürülüp tedavi ettirildi.
Antalya Güvenlik Müdürlüğü’ne getirilen şüpheliler, işlemlerinin arkasından sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları barış ceza hakimliği tarafınca ‘kasten öldürmek’ suçundan tutuklandı.

(*4*)ROVSHAN CANIYEV CİNAYETİNİN İNTİKAMI

Vakada öldürülen Ender Salifov’un ‘Lotu Guli’ lakabıyla tanınan Azerbaycanlı silahlı kabahat örgütü lideri olması ve cinayetin organize şekilde örgütlü olarak işlenmiş olabileceğini değerlendiren Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, dosyanın ‘yetkisizlik’ kararıyla kendilerine gönderilmesini istedi. Bu taleple dosya, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla, İstanbul Güvenlik Müdürlüğü Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerinin yapmış olduğu araştırmada, olayın 18 Ağustos 2016’da Beşiktaş’ta öldürülen ‘Lenkaranski’ lakaplı Rovshan Canıyev cinayetinin öcünü almak amacıyla işlendiği belirlendi.

Azerbaycan uyruklu Khagan Zeynalov ve Amir Hamidli ile Ali Movlamlı (29), Cemal Hasanov (30), Jafar Alizada (40), Khanımnisa Mammadova (33), Namiq Janiyev (51), Resul Gasanov (30), Umid Najafov (33), Cemil Keleş (46), Erkan Aşan (36) ve avukat Nürsen Arasoğlu’nun (53) vakayla ilgili bulunduğunun tespit edilmesiyle İstanbul ve Erzurum’da operasyonlar düzenlendi.
Operasyonlarda Ali Movlamlı, Resul Gasanov, Umid Najafov ile Cemil Keleş, Erkan Aşan ve avukat Nürsen Arasoğlu gözaltına alındı. Avukat Nürsen Arasoğlu adli denetim şartıyla özgür bırakıldı, öteki şüpheliler tutuklandı. Cemal Hasanov, Jafar Alizada, Khanımnisa Mammadova, Namiq Janiyev hakkında ise soruşturma sonucu çıkarıldı.
(*4*)SUİKAST GİRİŞİMLERİ GÜVENLİK GÜÇLERİ TARAFINDAN ÖNLENDİ

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafınca hazırlanan iddianamede, cinayetin Azerbaycan uyruklu ‘Lenkaranski’ lakaplı Rovshan Caniyev’in 18 Ağustos 2016’da Beşiktaş’ta öldürülmüş olduğu, ailesinin bu cinayetten ‘Lotu Guli’ lakaplı Azerbaycan uyruklu silahlı kabahat örgütü lideri olan Ender Salifov’u görevli tuttuğu, öldürülen Rovshan Caniyev’in ağabeyi Namiq Caniyev liderliğinde bu amaçla teşkilat kurulduğu, örgütte Cemal Hasanov ve Jafar Alizade’nin yönetici olduğu, öteki şüphelilerin teşkilat üyesi olduğu ve örgütün hücre biçiminde oluşturulduğu, teşkilat üyelerinin yalnız kendi hücresinde olan insanları tanıdıkları aktarıldı.
Örgütün bu amaçla Ender Salifov ve kardeşine yönelik birçok suikast girişiminin güvenlik güçleri tarafınca önlendiği anlatılan iddianamede, Jafar Alizade’nin almış olduğu yönerge doğrultusunda Khagan Zeynalov’u, Ender Salifov’u öldürmekle görevlendirdiği, bu amaçla kendisine 4 milyon dolar verileceğinin söylendiği belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Ender Salifov’un iyi korunduğundan dolayı öteki eylemlerden de anlaşılacağı suretiyle dışarıdan yapılabilecek bir hamlede Ender Salifov’u öldüremeyeceklerini anladıktan sonrasında Khangan Zeynalov’un eski tarihlerde Ender Salifov’un yanına yerleştirildiği, geçen vakit zarfında Ender Salifov’un itimatını kazanmayı başararak korumalarını aşıp yanına sokulduğu ve Ender Salifov’un bu şekilde öldürmüş olduğu değerlendirilmiştir.
Amir Hamidli’nin organize kabahat örgütünde her iki teşkilat yöneticisine bağlı olarak hareket etmiş olduğu, kendisine söz mevzusu cinayette şoförlük yapma görevinin teşkilat yöneticisi Jafar tarafınca verildiği, örgütün gerçekleştirmeyi düşündüğü eylemde vasıta ve gereci temin etme noktasında faaliyetlerinin olduğu, Ender Salifov’un öldürülmesi vakasında da vakada kullanılan otomobilin kiralanması ve öteki bir teşkilat üyesi olan Khanımnisa Mammadova ile beraber olayın meydana geldiği otelde eylemden 2 gün öncesine kadar kalmış olarak Ender Salifov’un otelde bulunduğunu Cemal Hasanov’a haber vererek otelde bulgu ve tespit yapmış olduğu, Khanımnisa Mammadova ile sevgili rolüne girerek de üstündeki dikkatleri dağıttığı değerlendirilmiştir.”

(*4*)’YETKİSİZLİK’ KARARIYLA DOSYA MANAVGAT’A GÖNDERİLDİ

İddianamede öteki teşkilat üyelerinin de kendilerine verilen görevleri yaptıkları detaylı şekilde anlatıldı. Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianame, meydana getirilen incelemenin arkasından cinayetin Antalya’nın Serik ilçesinde işlendiği belirtilerek, ‘yetkisizlik’ kararıyla dosya, Manavgat Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.
(*4*)İLK DURUŞMA YAPILDI

Cinayetle ilgili ilk duruşma Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Manavgat Adliyesi’nde geniş güvenlik önlemleri alınırken, duruşmaya tutuklu ve adli denetim şartıyla tahliye edilen sanıklar İzmir, Tekirdağ, Maltepe’deki cezaevlerinden ve Erzurum adliyesinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.
Duruşmada sanık avukatlarının bazıları salonda, bazıları sanıklarla beraber SEGBİS platformunda hazır bulunmuş oldu.

(*4*)’BANA ATEŞ ETTİLER, KENDİMİ KORUMAK İÇİN ATEŞ ETTİM’

Kimlik tespiti ve iddianamenin okunması esnasında duruşmaya İzmir F Tipi Cezaevi’nden katılan tutuklu sanık Khagan Zeynalov, güvenlik nedeni öne sürülerek kendisine ve ailesine ilişkin adres ve telefon bilgilerini paylaşmadı.
Khagan Zeynalov, ‘Lotu Guli’ lakaplı Ender Salifov’u öldürmediğini iddia ederek, “Ender Salifov, benim yakın arkadaşımdı. Beni Türkiye’ye kendisi çağırdı. Otelde misafiri oldum. Ben ayın 19’unda esasen İstanbul’a gidecektim. Ayın 17’sinde aramızda bir problem çıktı. Ender Salifov, Moskova’da olan bir iş adamını kaçırmamı istedi. Ben kabul etmedim. Bundan dolayı tartıştık. Bana yumruk attı. O salonda 8 tane adamı vardı, hepsi silahlıydı. Tartışınca bana ateş ettiler, ben de kendimi korumak için silahımı çekip sol tarafa ateş ettim. Ender, sağ taraftaydı” dedi.
(*4*)’4 MİLYON DOLAR ALDIĞIM İDDİASI İFTİRADIR’

Khagan Zeynalov, vakadan ilkin otelde Amir Hamidli’yle karşılaştıklarını, ayın 19’unda İstanbul’a beraber gitmek için sözleştiklerini söyleyerek, silahlı çatışma sebebiyle otelden koşarak çıkıp Amir’in otomobiline bindiğini söyledi.
Mahkeme başkanının soruşturma safhasında cinayeti detaylı bir halde anlattığını, burada değişik bir ifade verdiğini söylemesi üstüne Khagan Zeynalov, “Ender Salifov’u öldürmem için 4 milyon dolar aldığım iddiası iftiradır. Ender, yakın arkadaşımdır. Ender’i vuran şahıs ben değilim. Polisler beni tehdit etti. Yanımda tercüman yoktu, o yüzden ifadeyi kabul etmek zorunda kaldım” diye konuştu.
(*4*)’NADİR’LE TARTIŞTIK, SÜR, BENİ ÖLDÜRECEKLER’

Tutuklu sanıklardan, Kahagan Zeynalov’u otelin önünden otomobille kaçırılmış olduğu iddia edilen Amir Hamidli de ile alakalı suçlamaları kabul etmedi.
Vakadan ilkin Ali Movlamlı, Resul Gasanov ve Khanımnisa Mammadova ile beraber Türkiye’ye dinlence amacıyla geldiklerini özetleyen Amir Hamidli, şunları söylemiş oldu:

“Khanımnisa Mammadova eskort bir hanımdır. Ben onun daha ilkin Cemal Hasanov’la ilişkisini bilmiyorum. Türkiye’de beraber dinlence yapmak için 500 dolara anlaştım. Ilkin İstanbul’da bir arkadaşımın evinde kaldık. Arkasından Antalya’ya geldik. Otelde eski dostum Kahagan’la karşılaştım. Ayın 20’sinde otomobili teslim etmem gerekiyordu, Khagan kendisinin de ayın 19’unda İstanbul’a gideceğini belirterek, beraber gitmemizi teklif etti. Kabul ettim.
Ayrıca Khanımnisa Mammadova benim bazı davranışlarıma karıştığı için onunla tartıştım, parasını verip gönderdim. Olayın olduğu akşam, Khagan’ı almaya geldim, bu sırada Khagan koşarak geldi, ‘Ender’le tartıştık. Sür, beni öldürecekler’ dedi. Antalya çıkışında bir benzinlikte durduk, yaralıydı, sırtı kanıyordu. Tampon yaptım. ‘Hastaneye gidelim’ dedim kabul etmedi. Denizli’de bizi polis elde etti.”

(*4*)’BU İFADEYİ ZORLA İMZALATTILAR’

Mahkeme başkanının; soruşturma safhasında, ‘Cafer’in (Jafar Alizade) WhatsApp üstünden kendisine Azerbaycan’da tanınmış bir şahıs olan Ender Salifov adlı kişinin otelde olup olmadığını sorduğunu, kendisinin de dikkat çekmeden denetim ederek, şahsın otelde bulunduğunu, Cafer adlı kişiye WhatsApp üstünden bildirdiğini, 15 Ağustos günü Khanımnisa adlı hanım ile beraber otelden ayrıldıklarını, Khanımnisa’nın İstanbul’a gideceğini söyleyerek yanından ayrıldığını, kendisinin ise Serik’te adını bilmediği bir otelde tek olarak 4 gün kaldığını, 19 Ağustos günü Cafer’in kendisini WhatsApp’tan arayarak Alva Donna Otel’in önüne giderek beklemesini söylediğini, kendisine ‘Sen bir şeye karışmayacaksın, araca gelen kişi sür sür diye söyleyecek, sen de bu şahsı alıp Ankara’ya götüreceksin’ söylediğini, ek olarak kendisine bu iş karşılığında ‘ailene lüzumlu maddi yardım yapılacak denildiği’ şeklinde ifade verdiğini hatırlatması üstüne Amir Hamidli, “Bizi karakolda dövdüler, bu ifadeyi zorla imzalattılar” dedi.
Duruşmada öteki sanıklar da suçlamaları kabul etmedi. Sanık avukatlarının savunmalarının arkasından mahkeme heyeti tutuklu sanıklardan Cemil Keleş’in tahliyesine, diğerlerinin tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi. 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Ne Demek - Bursa son dakika - Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular - Paket Arıtma - Gebze implant diş - Kulis haber -
sesli sohbet elektronik sigara cam
Bebek Bakıcısı - Omegle - Sohbet Odaları - Omegla - Görüntülü Sohbet -
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu radabet giriş Puff langstoninstitute.org gaziantep bayan escort antep escort