Okulda Diyabet Programı’nın Eğitim Platformu yayına başlıyor


Tip 1 diyabetin erken tanısına destek olmak ve diyabetli evlatların okuldaki yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı, T.C. Sıhhat Bakanlığı ve Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği tarafınca Sanofi Türkiye’nin desteğiyle hayata geçirilen Okulda Diyabet Programı 12’nci senesinde Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu’nu hizmete açıyor. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde gösterim hayatına başlamış olacak olan Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu, meydana gelen basın toplantısıyla duyuruldu. 

“ÜLKEMİZDE YAKLAŞIK 30 BİN TİP 1 DİYABETLİ ÇOCUK VAR” 

Diyabetin, çocukluk çağlarında sık görülen kronik hastalıkların başlangıcında geldiğini ifade eden Okulda Diyabet Programı Koordinatörü, Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Dalı Başkanı ve Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Üyesi Prof. Dr. Şükrü Hatun, “Vatanımızda 18 yaş altında 30 bin dolayında Tip 1 diyabetli çocuk bulunmakta ve bunların minimum 23 binini okul çağındaki çocuklar oluşturmaktadır” dedi. Tip 1 diyabetli evlatların tedavisinde günde 6 ila 10 kez kan şekeri ölçümü ya da sensörle devamlı glukoz izlemi yapılması icap ettiğini özetleyen Hatun, “Bilgilere dayalı olarak günde 4 kez insülin enjeksiyonu yada insülin pompa tedavisi kullanılmaktadır. Tip 1 diyabetli çocuklar tedavinin gerekleri yapıldığında düzgüsel ve başarı göstermiş bir yaşam sürdürebilmektedir. Bunun için çocuk diyabet ekipleri, aileler ve öğretmenler içinde iş birliği yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

ÖĞRETMENLERİN ROLÜNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Diyabetli evlatların haftada minimum 30 saatlerini okulda geçirdiğini aktaran Hatun, “Tedavilerinin kesintisiz sürmesi yanında kendi akranları şeklinde tüm okul aktivitelerine katılmaları için öğretmenlerinin desteğine gereksinim duymaktadır. Öte taraftan günümüzde, öğretmenlerin diyabet tedavisindeki görevi giderek artmaktadır. Öğretmenler, kan şekeri düşüklüğünde ve öteki acil durumlarda ne yapmaları gerektiği mevzusunda eğitim almalıdır. Ek olarak diyabetli evlatların gerektiğinde ara öğünlerini almaları, insülinlerini yapmaları için kolaylık sağlanmalı, arkadaşları ile uyumlu ve ayrımcılığa uğramadan bir okul yaşamı sürmeleri için çaba gösterilmelidir” ifadelerini kullandı.

YÖNERGE HAZIRLANDI

Diyabetli evlatların okulda yaşamış olduğu sorunları çözebilmek için Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği tarafınca, Ulusal Eğitim ve Sıhhat Bakanlığı ile iş birliği yapılarak Kasım 2010’da Sanofi’nin desteğiyle Okulda Diyabet Programı’nın yaşam geçirildi. Proje ile, diyabetli evlatların okuldaki bakımlarını güçlendirmek, öğretmen ve öğrencilere çocuklarda diyabet bulgularını öğreterek erken tanı konmasına destek olmak hedefleniyor. Okulda Diyabet Programı’nın 10. senesinde, diyabetli evlatların okullarda bakımı ile ilgili temel ilkeler çerçevesinde bakımı için bir yönerge hazırlandı ve bu yönerge 14 Ekim 2020 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisi’nde yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası