Öğretmenler günü ne zaman? Öğretmenler günü nasıl ortaya çıktı?


Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlenmiş olduğu bir kutlama günüdür. Peki öğretmenler günü ne süre? Öğretmenler günü nasıl ortaya çıktı?

ÖĞRETMENLER GÜNÜ NE ZAMAN?

Dünyanın derhal her coğrafyasında öğretmenlere adanmış bigün bulmak mümkün. UNESCO’nun 5 Ekim olarak belirlediği Öğretmenler Günü, birliğin, 5 Ekim 1966’da Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Hususi Konferansı”’nın sona erip UNESCO tarafınca “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümü olarak kutlanır.  Çek Cumhuriyeti’nde evrensel eğitimin ilk savunucularından Jan Amos Comenius’un doğum yıldönümü olan 28 Mart günü Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Hindistan, Öğretmenler Günü’nü 5 Eylül’de kutlar. Murtaza Mutahhari’nin öldürülüşünün yıldönümü olan 2 Mayıs günü Öğretmenler Günü’dür. Malezya’da Öğretmenler Günü 16 Mayıs’ta kutlanır.Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır.

TÜRKİYE’DE ÖĞRETMENLER GÜNÜ NEDEN 24 KASIM’DA KUTLANIYOR?

Öğretmenler Günü’nün Türkiye’de 24 Kasım’da kutlanmasının ise fazlaca hususi bir sebebi var. 24 Kasım 1928, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün, Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği’ni kabul etmiş olduğu gündür. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 100. yılı olan 1981’den itibaren her 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası