NATO Zirvesi’nde diplomasi trafiği: 2 günde 10 kritik temas

NATO Zirvesi’nde diplomasi trafiği: 2 günde 10 kritik temas – Dünyadan Haberler

NATO Zirvesi’nde diplomasi trafiği: 2 günde 10 kritik temas

4’LÜ ZİRVE

28 Haziran’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katılımıyla NATO-Türkiye-İsveç-Finlandiya dörtlü görüşmesine katıldı.

Türkiye-İsveç-Finlandiya tarafından imzalanan Ortak Memorandum’da “Finlandiya ve İsveç’in PYD/YPG ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek sağlamayacağı” üzerinde anlaşma sağlandı. Görüşme sonrası liderler ortak bildiri imza törenine katıldı.

İLK İKİLİ GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan 29 Haziran tarihinde ikili temaslar kapsamında zirve başlamadan önce Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü.

Ardından üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanları ile bir araya gelerek aile fotoğrafı çekimine katıldı.

Fotoğraf çekiminin sona ermesiyle birlikte birçok ülke lideriyle ayaküstü kısa sohbetler gerçekleştiren Erdoğan, daha sonra Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile zirvenin ilk gününde bir araya geldi.

ZİRVEYE DAMGA VURAN O ANLAR

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Erdoğan arasında geçen diyaloglar tarihi zirveye damga vurdu.

Erdoğan’ın Biden ile konuşması sırasında, Johnson Türkçe olarak “Çok güzelsin” diye seslenince salonda kahkahalar yükseldi.

Erdoğan ve Johnson’ın ikili görüşmesi ise 29 Haziran tarihinde gerçekleşti.

BİDEN İLE GÖRÜŞME

Madrid’deki zirve öncesi peş peşe olası bir Erdoğan-Biden görüşmesine yönelik açıklamalar gelmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulunarak, “Bu sabah Biden ile görüşme yaptık. Tekrar bir araya gelme arzusunu ifade etti. Gerekirse NATO Zirvesi’nde de bir araya geleceğiz.” demişti.

 

29 Haziran Perşembe günü Türkiye saati ile 18.45’te gerçekleşen görüşme 1 saat 10 dakika sürdü. 8 aylık bir aranın ardından Madrid’de bir araya gelen iki liderin görüşmesine yönelik Beyaz Saray açıklama yaptı. Açıklamada, Erdoğan ve Biden’ın Ukrayna’dan tahıl ihracatının önündeki Rus engellerinin kaldırılmasını ele aldığı ve Ege ve Suriye’de istikrarın önemini vurguladıkları aktarıldı.

Erdoğan görüşmede Türkiye’nin F-16 talebini yineledi. Biden’ın bu konuda “F-16 konusunun Kongre’den geçmesi için gayret göstereceğim” dediği öğrenildi.

ZİRVENİN SON GÜNÜ


NATO Zirvesi’nin ikinci ve son gününde ise Erdoğan ilk olarak Avusturya Federal Şansölyesi Karl Nehammer ile görüştü.

Bu görüşmenin ardından ikili temaslar kapsamında Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Romanya Cumhurbaşkanı Iohannis ile görüştü.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası