Müze hayalı suya battı!


İzmir’in Konak ilçesinde mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ilişik zamanı Kaptan Mustafa Paşa Vakıf Çarşısı arazisi kaderine terk edildi. 2016 senesinde yıkılan çarşının altından Roma dönemine ilişik buluntuların çıkmasıyla aynı yere yapılacak AVM projesi iptal edilirken, Kemeraltı’nın kalbi sayılan sit alanında aradan geçen altı yıla rağmen hemen hemen çivi dahi çakılmadı. Ortaya çıkan zamanı şapel, liman ve hamamın ayağa kaldırılması ve müzeye dönüştürülmesi amacıyla meydana getirilen ihalede netice elde edilemeyince binlerce senelik uygarlık kalıntıları da mezbeleliğe dönen alanda otların ve çamurun içinde kaybolup gitti. Bölgede açılacağı sözü verilen müze bir yana, göl olan alanda iki senedir biriken su dahi tahliye edilemedi.

125 ESNAF MAĞDUR OLDU

İzmir’in ekonomik, ticari ve kültürel anlamda kalbi konumundaki Kemeraltı Çarşısı’nda ortalama altı yıl ilkin depreme dayanıksız olduğu sebebi öne sürülerek yıkılan ve yerine AVM yapılması planlanan Kaptan Mustafa Paşa Vakıf Çarşısı’nda yaşanmış olan süreç adeta yılan hikâyesine döndü. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün AVM direnimi sebebiyle 125 esnafın tahliye edilmesiyle 2016’da süregelen süreç, 3. aşama zamanı sit alanında kalan 120 yıl ilkin inşa edilmiş eski iş merkezinin zemininde zamanı kalıntılar bulunmasıyla tıkanmıştı. 

ANTIK SMYRNA’YA AİT İZLER BULUNDU

Yap-işlet-devret modeliyle meydana getirilen ilk ihale iptal edilirken, inşaat emekleri durdurularak alanda İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu sonucu ile Müze Müdürlüğü nezaretinde kazı çalışmalarına başlanmıştı. 2018’de tamamlanan kazı çalışmalarının arkasından tel örgülerle kapatılan alan için Koruma Kurulu kararıyla bu kez 2019’da müze yapılacağı sebebi öne sürülerek mimari proje hazırlandığı açıklandı. Zamanı kalıntıların düzenlenerek sergilenmesi amacıyla içinde mağaza ve kafelerin de yer alacağı müze projesi için oluşturulan Aralık 2021’deki ihaleye katılan olmayınca binlerce senelik geçmişe haiz, Roma uygarlığının ve Antik Smyrna kentinin izlerini taşıyan alan adeta kentin utanç noktası haline geldi. 

ARAZİ ÇÖPLÜĞE DÖNDÜ

Arazide senelerdir çivi çakılmadığı benzer biçimde koruma için somut bir tedbir alınmadığından dolayı de onlarca kere su basan eski şapel ve limanın üzerini insan boyunu geçen otlar kapladı. Kentin göbeğindeki arazi aradan geçen onca zamanda müdahale edilmeyince çöplüğe dönerken, tarih sahipsiz kaldı. Her yağmurda sularla dolan alanda halen 22 milyon 490 bin lira bedelle 35 senelik kiralayacak ve müze meydana getirecek şirket aranıyor.

MURAT BAKAN KONUYU MECLİS’E TAŞIDI

Zamanı alanın atıl durumda bırakılmasını TBMM gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, mevzuyla ilgili olarak Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle bir sual önergesi verdi. Bakan, şunları sordu: “İzmir limanı kıyısındaki zamanı Kemeraltı Çarşısı’nın içinde, kentin göbeğindeki bu zamanı alanla ilgili senelerdir hiçbir adım atılmamasının, alanın adeta kaderine terk edilerek atıl bir halde bırakılmasının gerekçeleri nedir? Su tahliyesinin sağlanması için emek harcama yapıldığından, tekrardan yap-işlet-devret modeli ile ihale süreci başlatıldığını belirtmenize ve aradan bir yıl süre geçmesine karşın hiçbir adım atılmamasının gerekçeleri nedir? İhale sürecinde son durum nedir?

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası