Motokuryeler güvensiz koşullarda yaşam savaşı veriyor: Sendikalar yasal düzenleme istediler


İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber tüketim alışkanlıkları değişti. İnternet üstündeki alışveriş firmaları giderek büyürken bu durum bazı meslek kollarının da gelişmesine sebep oldu. Kuryelik de bu gelişmelerle yaygınlaşan işkollarından biri. Ürünleri müşterilere süratli bir halde ulaştırmaya çalışan kuryeler birçok sorunla da karşı karşıya kalıyor. Ağırlıklı olarak gençlerin çalmış olduğu meslek kolu, mevzuya dair çalışmaların yer almış olduğu raporlarda “azca tehlikeli meslek kolları”ndan sayılıyor. Sadece söz mevzusu alan birçok tehlikeyi bünyesinde barındırıyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) verilerine nazaran bu alanda 1 Mart 2020 ve 1 Mart 2021 tarihleri içinde 189 çalışan iş kazaları sonucu yaşamını yitirdi. Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, kuryelerin emek harcama koşullarına dikkat çekti. Küçükosmanoğlu, “Pandemi döneminde bu alanda emek veren işçilerin emek harcama koşulları meydana getirilen bir direnişle beraber gündeme geldi. Bu alanda dayatılan esnaf kurye modeli çalışanları oldukça zorluyor. Yasal alanda bulunan boşluklar sebebiyle patronlar daha çok kâr ederken işçiler sömürülüyor” dedi.  

“SORUMLULUK ÇALIŞANA KALIYOR”

Esnaf kurye modelinin Hollanda’da yasaklı olduğuna dikkat çeken Küçükosmanoğlu, “İşveren bu modelle tüm sorumluluğu kuryeye yüklüyor. Yaşam pahalılığı bu kadar artmışken çalışanlar buna razı gelmek zorunda kalıyor. Bu uygulama kısa vadede fazla kazandırıyor şeklinde görünse de uzun solukta işçilere negatif yansıyan bir uygulamadır” diye konuştu. Esnaf kurye modelinin Hollanda’da yasaklandığını vurgulayan Küçükosmanoğlu, “Bu uygulamaya dair hukuksal düzenleme yapılmalı” dedi. Bu modelin sendikal faaliyetlerin de engellediğini belirten Küçükosmanoğlu, mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti. Motokuryelerin birçok sorunla karşı karşıya geldiklerine dikkat çeken beş senelik motokurye E.D., “Yaz kış demeden motor üzerindeyiz. Her mevsim bizi değişik şekilde zorluyor. Yağışlı havada motor sürmek zor, bölgeler ıslak oluyor. Bu da bizi birçok tehlikeyle karşı karşıya bırakıyor” dedi. Esnaf kurye modelinden negatif etkilendiklerini belirten moto kurye, “Firmalar bu şekilde tüm masraflardan kurtulmuş oluyor. Ne sigortanla uğraşıyor ne de başka bir şey. Dışarıdan fazlaca para kazanıyor şeklinde görünsek de bunun için normalden daha çok mesai harcamamız gerekiyor. Her türlü harcaması biz karşılamak zorundayız. Kaza yaptığımız takdirde de firmanın sorumluluğu olmuyor. Başka bir gelirimiz ya da güvencemiz olmadığı için her koşulda çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu. 

GÜVENCESİZLİK YAYGIN

Araçlı kurye olarak çalışan H.A., ise iş tanımı olmadığı için değişik işleri de yapmak zorunda kaldıklarını belirtti. Bu alanda güvencesizliğin yaygın olduğuna dikkat çeken H.A, “Kendimiz sigortamızı ödemezsek hiçbir şekilde emekli olamıyoruz ve sıhhat güvencemiz de olmuyor” dedi.

“ÜCRETLİ İZİN HAKKIMIZ YOK”

Ücretli izin haklarının da olmadığına dikkat çeken H.A., “İzin kullanabiliyoruz sadece izin yaptığımız süre bizlerden günlük olarak minimum 725 TL kesinti yapılıyor. İzinden döndükten sonrasında da günlük düzgüsel zamandan daha çok paket dağıtmamız umut ediliyor. Şu demek oluyor ki hem bizlerden para kesiliyor hem de izinli olduğumuz günlerin paketlerini de bu şekilde atmış oluyoruz. Biz izinliyken de fazladan paket dağıtan çalışanlara da fazla bir ücret ödenmiyor. Bizlerden kesilen kasaya gidiyor” ifadelerini kullandı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası