Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ‘tuzağın’ perde arkası… ‘Bildikleri halde uyarmamışlar’


Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde (MBB) hanım otobüs şoförü A.Ş., 26 Ekim’de gözaltına alındı.
Halk TV yazarı İsmail Saymaz, belediyeye ilişkin operasyonun perde arkasını bugünkü köşesinde yazdı. “CHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne kurulan tuzak” başlığını taşıyan yazıda Saymaz yazısında, iktidar medyasının attığı başlıklara dikkat çekerek şunları kaydetti:
 “İktidar medyası ve ak-troller bigün sonrasında Türkiye’nin en azılı teröristi MBB’de yakalanmış benzer biçimde şu başlıkları attı:
“PKK iltisaklı otobüs şöförü”
“PKK iltisaklılar CHP’li Mersin Belediyesi’nde cirit atıyor”
“Mersin Büyükşehir, Kandil’i aratmıyor.”
A.Ş.,’nin çıkmış olduğu ilk duruşmada beraat ettiğini vurgulayan Saymaz, “Buna karşın İçişleri Bakanı Süleyman Asil’nun geçen hafta açıklamış olduğu, MBB’de PKK ile bağlantı ve iltisaklı 54 çalışan listesine A.Ş. de girdi. Oysa A.Ş.’nin tutuklandığı operasyon, “CHP’li belediyeler PKK’lı yuvası benzer biçimde” dedirtmek için MBB’ye kurulmuş bir tuzağı çağrıştırıyor” dedi.
Saymaz, söz mevzusu “tuzağı” şu şekilde deklare etti:

“BİLDİKLERİ HALDE UYARMADILAR”

A.Ş., MBB’nin otobüs şoförü ilanına başvurdu. Yazılı imtihanı ve mülakatı geçti. MBB, 21 Eylül’de Asiye Ş.’nin de aralarında olduğu 146 kişilik isim listesini, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması için Mersin Valiliği’ne gönderdi.
Valilik 30 Eylül’de verdiği yanıtta A.Ş. için “Arşiv araştırmasında herhangi bir kayda rastlanılmamıştır” dedi.
Belediye, 42 yaşındaki A.Ş.’yi 17 Ekim’de işe aldı.
Dokuz gün sonrasında Mersin Emniyeti, “Kayda rastlanılmamıştır” görüşünü kendisi belirtmemiş benzer biçimde A.Ş.’yi gözaltına aldı.
Dosya açıldığında fark edildi ki…
Meğer Güvenlik, belediyenin talep etmiş olduğu güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması hemen hemen sonuçlanmadan, gelen yakınma üstüne A.Ş.’nin twitter hesabında araştırma yapmış.
Raporda A.Ş.’nin PKK’yı, terör eylemlerini ve Öcalan’ı mevzu alan 25 paylaşımı beğenmiş olduğu saptanmış.
Raporun zamanı ne?
27 Eylül.

“VALİLİĞİN BELEDİYEYE YANITI NE ZAMAN?”

30 Eylül.
Demek oluyor ki bu ‘beğeniler’ üç gün evvel bilinmiş olduğu halde güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına dahil edilmesi gerekirken edilmemiş.
Belediyede işe girmesi beklendi
MBB haberdar edilmediği benzer biçimde A.Ş.’nin gözaltına alınması için 17 Ekim’de işe girmesi beklendi. İş başı yapınca kapan MBB’nin üstüne kapanmış oldu.
A.Ş., ifadesinde, “Beğeni yaptığımı hatırlamıyorum” dese de PKK propagandasından tutuklandı. Bu sayede “CHP’li belediyenin PKK’lı çalıştırdığı” mesajı verildi.
Ya sonrasında?
Amaç gerçekleştiği için…
Tutuklandıktan 11 gün sonrasında, 7 Kasım’da A.Ş.’ye dava açıldı.
İlk duruşma 22 Kasım’da görüldü.
Beraate karar ver mahkeme A.Ş.’yi tahliye etti.
A.Ş.’nin 17.400 TL’lik vekalet tutarı de Gömü’den ödendi, iyi mi?

‘ZAMANLAMA ÇALIŞMASI’

Asil, MBB’deki 54 kişiden 30’nun bizzat, 24’ünün de birinci ve ikinci aşama yakınlarının teşkilat üyesi ya da iltisaklı bulunduğunu iddia ediyor. “Mevzuat hükümleri uygulansaydı, işe girmeleri mümkün olmayacaktı” diyor.
Oysa A.Ş. için mevzuat uygulanmış olduğu ve Güvenlik’te ‘beğeni’ raporu bulunmuş olduğu halde belediyeyle paylaşılmadı!
Kaldı ki…
Adana Barosu Başkanı ve MBB Avukatı Semih Gökayaz, 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Devlet Memurları Kanunu’na eklenen “Güvenlik soruşturma ve arşiv araştırması yapılmış olmak” şeklindeki işe alım şartının 2019 senesinde Anayasa Mahkemesi’nce iptal edildiğini hatırlatıyor. Asil’nun 29 Ocak 2021’de yazı yazarak, düzenlemeye kadar güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmaması yönünde valiliklere görüş bildirdiğini belirtiyor.
Bu yazıya karşın güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması için başvurduklarını, 2019 ve 2020 yıllarına ilişkin yanıtların 4 Kasım 2022’de gönderildiğini ileri sürüyor.
Gökayaz, “Zamanlama emek harcaması yapılmış. Seçim yaklaştıkça terörle bağlantı ve iltisaklı gösterme çabası var” diyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası