Maden faciasının ardından Bartın Valiliği’nden ‘keyfi yasak’! Kente girişler yasaklandı


Bartın Valiliği, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ilişik maden ocağında meydana gelen patlamaya ilişkin fiil yapma amaçlı kente geldiği değerlendirilen kişilerin Amasra’ya girişinin 3 gün süreyle yasaklandığını bildirdi.
Valilikten meydana getirilen açıklamada, 14 Ekim’de meydana gelen maden faciasıyla ilgili kente il dışından değişik grupların gelmiş olarak çeşitli eylemlerde bulunabileceği bilgisinin edinildiği açıklandı. Açıklamada ek olarak, İl İdaresi Kanunu uyarınca valinin, kabahat işlenmesini önlemek, kamu seviye ve itimatını korumak için ihtiyaç duyulan tedbirleri almış olduğu aktarılarak, şunlar kaydedildi:
“Vali, kamu düzeni yada güvenliğinin olağan yaşamı durduracak yada kesintiye uğratacak şekilde bozulmuş olduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunmuş olduğu hallerde 15 günü geçmemek suretiyle ildeki belirli bölgelere girişi ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilir; belli yerlerde yada saatlerde kişilerin dolaşmalarını, toplanmalarını, araçların seyirlerini düzenleyebilir yada kısıtlayabilir ve ruhsatlı da olsa her çeşit tabanca ve merminin taşınması ve naklini yasaklayabilir.
Bu bağlamda, mevzuat doğrultusunda çeşitli fiil ve etkinliklere katılmak suretiyle ilimize geldiği değerlendirilen şahısların, bireysel yada toplu bir halde çeşitli araçlarla Amasra ilçesi mülki sınırları içine (jandarma bölgesi dahil) girişleri 22 Ekim saat 00.01’den 24 Ekim saat 23.59’a kadar 3 gün süreyle yasaklanmıştır.”

SOL PARTİLİLERE VALİLİK KARARI ÖNCESİ ENGEL

Valilik sonucu açıklanmadan ilkin, SOL Parti genel merkez yöneticilerinin Amasra’da yapmayı planladıkları basın açıklaması ‘Fiil yasağı var’ denilerek engellenmişti. Polis, fiil yasağına ilişkin herhangi bir belge göstermezken partililerin otobüsüne Bartın girişinde el konuldu.

NE OLMUŞTU?

Amasra’nın Bartın ilçesinde 14 Ekim’de TTK’ya bağlı bir madende patlama meydana geldi. 41 işçinin yaşamını kaybetmiş olduğu faciada, 50’den fazla çalışanın ifadesine başvuruldu. Facianın gerçekleştiği tarihten bugüne dek hiçbir şüpheli hakkında gözaltı yada tutuklama işlemi gerçekleştirilmedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası