Lübnan tezkeresi Resmi Gazete’de yayımlandı


Resmi Gazete’de yer edinen TBMM sonucunda, Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 11 Ağustos 2006’da kabul etmiş olduğu karar ile TBMM’nin 5 Eylül 2006 tarihindeki kararıyla verdiği izin çerçevesinde, UNIFIL’e TSK unsurlarıyla katkı sağlamış olduğu açıklandı.
Kararda, söz mevzusu iznin süresinin son olarak 26 Ekim 2021’de TBMM kararıyla 31 Ekim 2021 tarihinden itibaren bir yıl uzatıldığı hatırlatılarak, “Türkiye, UNIFIL’e yapmış olduğu katkılarla barışı koruma harekatının etkin halde icrasında mühim bir işlev üstlenmiştir. Bu çerçevede, Türkiye’nin katkısı gerek Birleşmiş Milletler sistemi içinde, gerek bölgesel ve küresel ölçekte, gerekse kapsamlı sivil-asker iş birliği faaliyetleri vasıtasıyla Lübnan toplumunun her kesimi nezdinde görünürlüğünün artmasına, ek olarak sulh ve istikrarın korunmasına yönelik politikasının sürdürülmesine hizmet etmiştir. Bu itibarla, UNIFIL’e katkımızın sürdürülmesinin ehemmiyet arz etmiş olduğu değerlendirilmektedir” ifadelerine yer verildi.
UNIFIL’in vazife süresinin BMGK’nin kararıyla 31 Ağustos 2023’e kadar uzatıldığının anımsatıldığı kararda, şunlar kaydedildi:
“Bu hususlar ışığında ve Lübnan ile ikili ilişkilerimiz ve bölgedeki güvenlik şartları da göz önünde tutularak, BMGK’nin UNIFIL’in vazife süresinin uzatılması yönündeki sonucu uyarınca, hudut, şümul ve miktarı Cumhurbaşkanınca belirlenecek TSK unsurlarının, BMGK sonucu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla tespit edilen ilkeler kapsamında 31 Ekim 2022 tarihinden itibaren bir yıl daha UNIFIL’e iştirak etmesi ve bununla ilgili lüzumlu düzenlemelerin Cumhurbaşkanınca yapılması için Anayasa’nın 92’nci maddesi uyarınca izin verilmesi, Genel Kurulun 18 Ekim 2022 tarihindeki 8’inci Birleşiminde kabul edilmiştir”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası