Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, füze denemesinde ilk defa kızıyla görüntülendi


Kuzey Kore haber ajansı KCNA, denemeye ilişkin yayımladığı haberde, önder Kim Jong-un ile adı açıklanmayan çocuğun, başkent Pyongyang’daki havaalanında kurulan füze platformu çevresinde görüldüğü fotoğraflara yer verdi.

“Hwasong-17” füzesinin fırlatışını gösteren fotoğraflarda Kim’in, elinden tuttuğu 12-13 yaşlarındaki beyaz montlu bir kız evladı ile tekerlekli füze platformunun önünde yürümüş olduğu, piste taşınırken izlediği, dikey konuma getirildikten sonrasında pistte gezdiği görülüyor.
Kim’i, fırlatışı gözetleme kulesinden izlerken gösteren öteki bir fotoğrafta da beyaz montlu çocuk Kim’in yanında içeriyor.

İLK KEZ KAMERA KARŞISINA ÇIKTI

KCNA’nın haberinde adı belirtilmeyen çocuk, ilk kez kameraların karşısına çıktı. ABD’li basketbolcu Dennis Rodman, 2013 senesinde ülkeye yapmış olduğu ziyaretin arkasından İngiliz Guardian gazetesiyle yapmış olduğu söyleşi de Kim ile eşi Ri Sol Ju’nun “Ju Ae” isminde bir bebeği olduğu bilgisini paylaşmıştı.
Rodman, “Bebekleri Ju Ae’yi kucağıma aldım, Kadın Ri ile de konuştum” ifadesini kullanmıştı.

Kuzey Kore devlet medyası, Kim ile Ri’nin evliliğini Temmuz 2012’de kamuoyuna duyurmuştu. Cenup Kore istihbaratı, evlilik töreninin aslen üç yıl ilkin yapıldığını sadece açıklanmadığını ülke makamlarıyla paylaşmıştı.
Kim’in eşi Ri, 2018 yılından sonrasında devlet medyasında “saygıdeğer first lady” unvanı ile anılmaya başlanmıştı. Ri’nin 2012’de hamile olduğu öne sürülmüştü.

KUZEY KORE’NİN KITALARARASI FÜZE DENEMESİ

Cenup Kore Genelkurmay Başkanlığı, dün yapmış olduğu açıklamada, Kuzey Kore’nin doğu yönüne mahalli saatle 10.18’de kıtalararası balistik füze fırlattığını duyurmuştu.
Japonya Müdafa Bakanlığı da mahalli saatle 11.23’te, füzenin Japon ulusal münhasır bölgesi içine düştüğünün tahmin edildiğini açıklamıştı. Havada 69 dakika kalan füzenin 6 bin kilometre irtifaya çıkarak, ortalama 1000 kilometre menzile ulaşmış olduğu kaydedilmişti.
ABD, Japonya ve Cenup Kore, fırlatışın arkasından Tayland’da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’nde acil toplantı düzenlemişti. ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in çağrısıyla meydana getirilen toplantıya Japonya Başbakanı Kişida Fumio ve Cenup Kore Başbakanı Han Duck Soo’nun yanı sıra Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda başbakanları da katılmıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası