Kuzey Kore, Japon Denizi’ne balistik füze fırlattı


Cenup Kore Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasına nazaran, Kuzey Kore’nin doğu kıyısındaki Kangwon’dan fırlatılan kısa menzilli balistik füze, Japon Denizi’ne düştü.
Füze denemesi mahalli saatle 10.48’de gerçekleşti.
Japon hükümeti, balistik füzenin, Japon ulusal münhasır ekonomik bölgesine düşme ihtimalinin hemen hemen teyit aşamasında bulunduğunu duyurdu.
Japonya Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, füzeye yönelik bilgilerin çözümleme aşamasında bulunduğunu ve ülkesinin, ABD ve Cenup Kore ile iş birliğini sürdüreceğini söylemiş oldu.

“ISRAR VE ŞİDDET” SORUNSALI

Denemenin, Pyonyang yönetiminin, ABD’nin bölgede “genişletilmiş caydırıcılık kampanyasına” bağlı kalmaya devam etmesi halinde “daha şiddetli” askeri eylemlerde bulunacağı tehdidi sonrasında gelmesi dikkati çekti.
Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Choe Son Hui, yapmış olduğu açıklamada, “ABD, müttefiklerine ‘güçlendirilmiş genişletilmiş caydırıcılık teklifinde’ ne kadar ısrar eden olursa ve Kore Yarımadası’ndaki kışkırtıcı askeri faaliyetleri ne kadar yoğunlaştırırsa, Kuzey Kore’nin askeri karşı koyması da o denli şiddetli olacak” demişti.
Cenup Kore Müdafa Bakanlığı Sözcüsü Moon Hong Sik, Kuzey’in nükleer ve füze tehditlerini sürdürdüğü bir ortamda Cenup Kore, ABD ve Japonya arasındaki güvenlik iş birliğinin oldukça mühim bulunduğunu açıklamıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası