Kolombiya’da sel ve heyelan nedeniyle 5 kişi kayboldu


Ülke genelinde etkili olan mevsimsel yağışlar nedeniyle birçok bölgeden toprak kayması ve sel haberlerinin geldiği bildirildi.Şimal Santander yönetim bölgesine bağlı Villa Caro nahiyesinde, şiddetli yağışların yol açmış olduğu toprak kaymasında aynı aileden 5 kişinin kaybolduğu açıklandı.Yetkililer, bazı bölgelerde heyelan riskinin devam ettiğini, 8 bin 132 ailenin tahliye edildiğini deklare etti.Öte taraftan şiddetli yağışların devam edecek olması sebebiyle Villa Caro, Pamplona, Cucuta, Tibu, Convencion, Hacari ve Oana kentlerinde “acil durum” duyuru edilmiş olduğu bilgisi paylaşıldı.Dün meydana getirilen açıklamada ise sel ve toprak kaymalarından 5 kişi yaşamını kaybetmişti. Şehirlerarası bazı otoyollar trafiğe kapanmıştı.

YAĞIŞ MEVSİMİNDE 205 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

Kolombiya Ulusal Afet Risk Yönetimi Birimi (Ungrd), ülkede “yağmur mevsimi”nin başlamasından bu yana 205 kişinin yaşamını kaybettiğini, 53 kişinin kaybolduğunu, 281 kişinin yaralandığını açıklamıştı.Ülke geneli şiddetli yağışlardan 500 bine yakın kişinin etkilendiğini kaydeden Ungrd, 32 kentte, 776 kasabada 2 bin 707 olayın yaşandığını bildirmişti.Ungrd, sellerde 5 bin 858 konutun yıkıldığını, 77 bin 816 konut ile 2 bin 236 yol, 247 köprü, 321 su kemeri ve 84 kanalizasyonun hasar gördüğünü belirtmişti.”Yağmur mevsimi” süresince 799 sel yaşandığını ifade eden Ungrd, bu durumdan 23 bin 518 hektarlık alanın zarar gördüğünü kaydetmişti.Öte taraftan Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, hükümet olarak felaketin sonuçlarıyla başa çıkmak için 412 milyon dolar bütçe ayırdıklarını duyurmuştu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası