Kod yazabilen yapay zeka geliyor


Yapay zeka alanında emek harcamalar devam ederken, Google’ın çatı şirketi Alphabet’in altında çalışan bir ekibin geliştirdiği proje ortaya çıktı. Alphabet’in çatısı altında yer edinen Google Labs tarafınca geliştirildiği aktarılan bu yapay zekanın kendi kendine istenilen kodu yazması ve içinde problemler bulunan kodların düzeltilmesi için eğitildiği iddia edildi. Bu iddiayı isminde açıklanmayan Google çalışanları doğruladı. Peki bu ne anlama geliyor?

GOOGLE’IN YAPAY ZEKASI ‘YAZILIMCI’ OLACAK

Daha ilkin yapay zekanın fotoğraf, müzik ve haber/makele yazdığı senaryoları görmüştük sadece ‘kendi kendine kod yazabilen’ yapay zeka fikri yeni. GizChina tarafınca aktarılan habere nazaran Google’ın üstünde çalmış olduğu bu proje beklendiği benzer biçimde başarıya ulaşırsa, teknoloji çalışanları başta olmak suretiyle yazılımcıları işinden edebilir.GizChina’nın Google’ın içinden edinmiş olduğu bilgilere nazaran projenin kod adı Picthfork. Belgelere nazaran projenin amacı ‘yapay zekanın makine öğrenimi kullararak kod yazması, kod yazmak için eğitilmesi ve en sonunda kendi kendine kod yazması’ benzer biçimde açıklanıyor. Bir Google sözcüsüne nazaran, Pitchfork ekibi, yazılım geliştiricilere destek olacak değişik kullanım durumlarını da değerlendiriyor ve bu tarz şeyleri keşfetmek için firmanın araştırma ekibiyle dirsek temasında çalışıyor. 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası