Kısmi seferberlik nedir, ne demek? Rusya kısmi seferberlik ne anlama geliyor?

Kısmi seferberlik nedir, ne demek? Rusya kısmi seferberlik ne anlama geliyor?

Son olarak Rus önder Putin’in kısmi seferberlik duyuru etmesinin peşinden kavrama ilişkin detaylar merak mevzusu oldu. Ülkeler lüzumlu durumlarda personel seferberliği, lojistik seferberlik, vasıta ve iş makinesi seferberliği, mal ve hizmet seferberliği, harp sanayii seferberliği ve kısmi seferberlik duyuru edebiliyorlar.

KISMİ SEFERBERLİK NEDİR, NE DEMEK?

Savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi, ayaklanma olması, vatan yada cumhuriyete karşı güçlü ve eylemli bir kalkışmanın yada ülkenin ve milletin bölünmezliğini işten ve dıştan tehlikeye düşüren davranışların ortaya çıkması hallerinde, Cumhurbaşkanı genel yada kısmî seferberlik ilânına karar verir.

Kısmi seferberlik; ülkenin bir ya da daha oldukca bölgesinde uygulanan ve tüm güç ve kaynakların kullanılmasını gerektirmeyen seferberlik olarak adlandırılabilir. Genel seferberlik de kısmi seferberliğin tam tersi olarak topyekûn seferberliğin duyuru edilmiş olduğu anlamına gelir.

Son dakika... Rus lider Vladimir Putin kısmi seferberlik ilan etti

Son dakika… Rus lider Vladimir Putin kısmi seferberlik ilan etti


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası