Kira artış oranına uymayan ev sahiplerine karşı kiracılar ne yapabilir?


Son zamanlarda ev sahipleriyle kiracılar içinde uyuşmazlıklar arttı.Kira artışına yüzde 25’le sınırlayan yasaya karşın bazı ev sahipleri kiracılarından fazlasını talep ediyor.TRT Haber’den Fatma Er’in derlediği habere gore; Tüketici Hakları Kom. Bşk. Dinçer İşisağlam, “Kira kontratlarında belirledikleri bir oran var ise ilkin o oran dikkate alınır. Devletin getirmiş olduğu yüzde 25’lik düzenlemede bu oranın üstünde değişik bir oran belirlenmişse maksimum verilebilecek miktar olarak zam oranı olarak yüzde 25 belirlenmiştir” dedi.

YÜZDE 100’E VARAN ZAMLAR 

Bazı kiracılar yüzde 100’e varan oranlarda zam talebiyle karşı karşıya…Kirada artış süreci gelen pek fazlaca ev sahibi fahiş oranda zam talebinde bulunuyor. O şekilde ki bazı ev sahipleri yüzde 100 oranında kira artış talebinde bulunuyor.Peki bu durumda kiracılar ne yapması gerekiyor? Yasal hakları neler?

KİRASINI DÜZENLİ YATIRAN KİRACI HAKLI GEREKÇE OLMADAN TAHLİYE EDİLEMİYOR

İşisağlam kurallara uyan kiracıların evden çıkarılmasının kolay olmadığını belirterek şunları söylemiş oldu:”Yüzde 25’lik kira artışını sağlayıp bunu banka kanallarıyla kiraya verenin hesabına yatırılması ve kiranın da tertipli olarak ödenmiş olması gerekiyor. Bir de verdiği taahhütnamelerin geçerliliği mevzusunda iyi bir araştırma yapmaları gerekiyor. Kurallara uydukları süre kiracıların normalde evden çıkarılması çok da fazla kolay değil.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası