Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ‘tarikatta çocuk istismarı’ tepkisi: Bunu yapan şerefsizdir!


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşlarındayken ‘imam nikahıyla evlendirmesine’ toplumsal medya hesabından tepki gösterdi.
Kılıçdaroğlu, 2018 yılındaki “‘6 yaşındaki çocukla evlenilebilir’ diye fetva veren ve bu fetvayı verenleri destekleyen iktidara oy vermek, evlatlarımızı karanlık bir geleceğe mahkum etmek anlamına gelir. Çocuklarımız için, gelin Türkiye’yi beraber aydınlığa çıkaralım!” paylaşımını alıntılayarak şu ifadelere yer verdi:

“BUNU YAPAN, BUNA GÖZ YUMAN, BUNUN SİSTEMİNİ KURAN ŞEREFSİZDİR VE HAYSİYETSİZDİR! “

6 yaşlarında çocuk! Bunu yapan, buna göz yuman, bunun sistemini kuran şerefsizdir ve haysiyetsizdir! Onursuz ve onursuz muamelesi de görecektir! Hak ettiğinizi bulacaksınız!

6 yaşlarında çocuk!
Bunu yapan, buna göz yuman, bunun sistemini kuran şerefsizdir ve haysiyetsizdir!
Onursuz ve onursuz muamelesi de görecektir!
Hak ettiğinizi bulacaksınız! https://t.co/2u0UygkWtL
— Kemal Kılıçdaroğlu (@kilicdarogluk) December 7, 2022

NE OLMUŞTU?

BirGün yazarı Timur Soykan, 3 Aralık’taki “Karanlık dünya bir evladı yuttu: Tarikat karanlığında hemen hemen 6 yaşlarında…” başlıklı yazısında, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 2002’de altı yaşlarındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’, kadının çocukluğu süresince cinsel istismara uğradığını yazmıştı. Yaşananlar, H.K.G.’nin şikayetiyle ortaya çıkmıştı.
Soykan, bugün BirGün’de gösterilen “Utancın fotoğrafları” başlıklı yazısında da H.K.G.’nin çocuk yaşta gelinlik giymiş olduğu ve ‘nişan’ına ilişik dehşet verici fotoğrafları yayımladı.
Toplumsal medyada tepki yağan vakaya ilişkin Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı izahat yapmış ve davaya müdahil olunduğunu bildirmişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası