İzmir’de 7 köye bir okul!


Yeni Nesil Köy Enstitüleri Derneği İzmir Şube Başkanı Özgün Utku, Kiraz ilçesine bağlı Cevizli dağlık bölgesinde yedi köyde bir okulun çöktüğü ve küçük çocukların otobüsle okula gitmeye mahkûm edildiğini söyledi. Utku, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl İzmir ve köy okullarına bütçe ayırmayan politikası yazık” dedi. (Özgün Utku)
Özgün Utku, köylerde öğrencilerin yaşadığı eğitici dramı şu sözlerle özetledi: “İzmir’de eskiden köy okullarının olduğu yerlerde otlar bitmişti. İzmir’in kırsal ilçelerinde yıkılan eski köy okullarının yerlerinde artık bir boşluk, bir boşluk var. Köylerde okul yok, köylerde eğitim yok, çocuklarımız kimsesiz kaldı. Bugün Kiraz’ın Cevizli köyünde, yakınlardaki 6 farklı köyden getirilen öğrenciler dağda bulunan okulda eğitim görüyor. Yani 7 köyde bir okul var. Sabahları karanlıkta kalkıp dershaneye giden öğrenciler, ders çıkışı aynı şekilde geri gelmek zorundadır. Çocuklar için o yaşta zulüm olur mu? Milli eğitime kısıtlı bütçeler ayırıp çocuklara yararlı bulanlar, çocuklarımızı cahil bırakıyorlar. Bu bilinçli bir seçimdir, hiçbir şey rastgele değildir. Ülkemizi yönetenler çocukları okuldan uzaklaştırarak eğitimsiz kitleler oluşturmak istiyor. Geleceğimizin ışığı olacak çocuklarımızı karanlığa terk ederek bilimsel, laik ve çağdaş eğitimin önüne geçmeye çalışıyorlar. Kitapların yasaklandığı, kitapların cezalandırıldığı bir ortamda bu bilinçli bir politikadır” dedi.

BÜTÇE AYRILMADI

Taşınmalı eğitim nedeniyle çocukların eğitim almalarının zor olduğunu kaydeden Utku, sözlerini şöyle tamamladı: “İzmir okullarına ve köylerine bu yıl bütçe ayırmayan Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu politikası aslında bir ayıptır. Ayrıca köylerimizde hizmet veren bu okullar açılırsa ismi açıklanmayan, işsiz veya yevmiye karşılığı çalışan öğretmenlerimiz de iş imkanına sahip olacaklardır. Devlet, öğretmenlerini sahipsiz bırakıp işsizliğin pençesine atıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası