İYİ Parti lideri Meral Akşener’in talimatıyla acılı ailelere desteğe gittiler: Amasra’ya 300 avukat


İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, geçen çarşamba günü partisinin grup toplantısında bizzat yönerge verdiği İYİ Parti Hanım Politikaları Başkanı Avukat Ünzile Yüksel, yanında 40 avukat meslektaşı ile beraber maden faciasının yaşandığı Bartın Amasra’ya gitti. Yüksel, bölgede karşılaşmış olduğu “acının en zifiri karanlığını” Cumhuriyet’e söyledi.

‘VEKÂLET İSTEDİK’

“Oldukça acılı aileler gördüğünü” kaydeden Yüksel, “23 yaşlarında gelin gördüm, ikiz çocuğa hamile, 27 yaşındaki eşini yitirmiş. Acı ve umarsızlık hepsini yaralamış. En o kadar da kendilerini sahipsiz hissetmişler” dedi. Ailelere, “Sizin acınızı içimizde yaşıyoruz” dediklerini dile getiren Yüksel, “Davalara mahkemeler bizi sokmaz. O nedenle tüm ailelerden vekâletlerini istedik. Noter ücretlerini de biz ödeyeceğiz. Bir aileden bile vekâlet alsak tüm ailelerin savunucusu olacağız. Kimse bizi o davanın görüleceği salondan çıkaramaz” diye konuştu.
Yüksel, 300 İYİ Partili gönüllü hanım avukatla mağdur ailelere hukuki destek sağlayacaklarını da dile getirerek şunları kaydetti:
“Gerekirse 300 avukat daha ekler ailelerin hakkını savunuruz. Onların derdi para pul değil. Soruşturmanın sonucuna, bilirkişi raporlarına nazaran var ise dikkatsizliği olanların, sorumluların hukuk önünde ihtiyaç duyulan cezayı alması için elimizden geleni yapacağız.”

‘İHMALİ OLAN HAPİSTE OLSUN’ 

Yüksel, Bartın’da aileler de dahil olmak suretiyle her insanın “dikkatsizlik” yönünde derin şüpheleri bulunduğunu kaydederek “Oldukça acılı aileler gördüm. 23 yaşlarında ikiz çocuklarına hamile eşini yitirmiş bir gelin gördüm. Bir anne, ‘Benim çocuğum dikkatsizlik kurbanıysa mezarda, toprakta yatıyorsa dikkatsizliği olan da hapiste yatsın. Yüreğimin acısı bir nebze o süre hafifler’ diye feryat etti” dedi.
Çocuğunu kaybeden hiçbir annenin yaşanmış olan felaketi “yazgı” olarak adlandırmadığını belirten ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da seslenen Yüksel, “Alınyazısı ise binlerce korumayla gezme, kaderin her neyse sen de onu yaşa” ifadelerini kullandı.

‘KADININ GÖREVİ SADECE ÇOCUK DOĞURMAK DEĞİL’

Akşener’in kendilerine “Amasra’ya gidip şehit olan emekçi madencilerin haklarını arayacaksınız” şeklinde yönerge verdiğini anımsatan Yüksel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kariyerin çocuk doğurmak” sözlerine de tepki gösterdi.
Yüksel, Akşener’in bilhassa hanım avukatlara, “Bu vazife sizin” söylediğini belirterek “Niçin hanım avukatlara vazife verildi? Zira kadının görevi bir tek çocuk doğurmak değildir. Hanım cesurdur, hanım korkmaz. Bir haksızlık var ise onu ortaya çıkarmak boynumuzun borcudur” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası