İran’dan BM İnsan Hakları Konseyi’ne tepki


İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nde, İran’daki insan hakları ihlallerinin incelenmesi için araştırma heyeti görevlendirilmesi teklifinin oy çokluğuyla kabul edilmesine tepki gösterdi.
Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, BM İnsan Hakları Konseyi’nde kabul edilen karara ilişkin kişisel Twitter hesabından paylaşımlarda bulunmuş oldu.
Abdullahiyan, mesajında, “Saddam’ın İran halkına karşı kullandığı kimyasal silahların ana tedarikçisi olan Berlin rejimi ve öteki fırsat kovalayanlar, uyguladığı haksız ve insanlık dışı yaptırımlarla senelerdir fazlaca büyük insan hakları ihlalleri gerçekleştiriyor” ifadelerini kullandı.
İran halkına karşı “daha çok insan hakları karşıtı eylemler gerçekleştirmek için insan hakları mekanizmalarının ikiyüzlü bir halde istismar” edildiğini korumak için çaba sarfeden Abdullahiyan, tüm bunların “İranlılarla düzmece ‘dayanışma’ adına” yapıldığını söylemiş oldu.
Abdullahiyan, mesajını şöyleki sürdürdü:
“Daha da utanç verici olanı, bunu kendi içlerindeki değersiz oyunları için yapıyorlar. Bu ülkeler, kuvvetli İran’ın insan haklarına bağlı bulunduğunu, sadece hiçbir ülkenin kendi iç işlerine karışmasına izin vermediğini bilmelidir.”

BM İNSAN HAKLARI KONSEYİ ÖZEL OTURUMU

BM İnsan Hakları Konseyi’nde düzenlenen hususi oturumda, İran’da 16 Eylül’den bu yana devam eden protestolara güvenlik güçlerinin müdahalesindeki hak ihlali iddiaları ele alınmıştı.
Oturumun sonunda, söz mevzusu hak ihlali iddialarının incelenmesi için araştırma heyeti görevlendirilmesine yönelik karar tasarısı Konsey’e sunulmuş, 6 red oyuna karşı 25 kabul oyuyla kabul edilmişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası