İran’da mollaya 40 yıllık öfke: Protestolar sürüyor


İran’da Mahsa Amini’nin polis nezarete altından öldürülmesinin peşinden başlamış olan protestolar üçüncü ayına girdi. Bilhassa eylemlerin 2019 yılındaki akaryakıt zammı protestlarının yıldönümüne denk geldiği 16 Kasım ise ülkenin “en zor gecesi” olarak nitelendirildi. İranlı gazeteci Golnaz Esfandiari, protestoların gidişatına ilişkin Cumhuriyet’e değerlendirmelerde bulunmuş oldu.İran’daki durumun iyi mi devam edeceğini öngörebilmenin zor bulunduğunu belirten Esfandiari, “Daha çok protesto göreceğiz. İran halkı, bu şekilde bir öfkenin ve tutkunun var olduğu bir başka proteso örneğini daha ilkin yaşamadı. İran hükümeti ise bu protestolara geçtiğimiz dokuz haftada yapmış olduğu şeklinde daha fazlaca sertlik ile cevap verecek. Sadece rejimin baskısı arttıkça halkın öfkesi de artacak” dedi.Golnaz Esfandiari

DÖNGÜ SÜRECEK

Molla rejiminin baskısı devam etmiş olduğu sürece eylemcilerin daha kuvvetli davranacaklarına dikkat çeken Esfandiari, “Her ölen kişinin cenazesi rejime karşıtı eyleme dönüşüyor. Bu durum bir döngü içinde devam edecek şeklinde görünüyor” diye konuştu. Eylemleri; İran İslam Cumhuriyeti’nin 40 senedir kaşılaştığı en büyük güçlük olarak niteleyen Esfandiari, İran liderlerinin, halkın taleplerini dinlemek için hazır olmadığına dikkat çekti. Esfandiari, “Halk, İslam cumhuriyetinde yaşamak istemiyor. Buradaki insanoğlu özgürce yaşayabilmek istiyor. Kısacası İran halkı yalnız kolay bir yaşam talep ediyor” ifadelerini kullandı.

UNICEF TEPKİSİ

Gazeteci Esfandiari son olarak, protestocuların seslerini olabildiğince fazlaca duyurmak istediğinin altını çizerek “Evlatların da aralarında olduğu 300’den fazla insan öldürüldü. Birçok insan UNICEF’in İran’da öldürülen çocuklar için niçin harekete geçmediği mevzusunda tepki gösteriyor” dedi. 

47’Sİ ÇOCUK 378 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Ülkede devam eden protestolarda Norveç merkezli sivil cemiyet örgütü İran İnsan Hakları, meydana getirilen kanlı müdahaleler sonucunda 47’si çocuk olmak suretiyle 378 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi. İran’daki dinci rejime bağlı güvenlik güçlerinin sertliği sonucunda ölen protestocuların cenaze törenleri hükümeti protesto eylemlerine dönüştü. 

FRANSA’DAN OTOMOBİL İTHALATINI KESTİ

İran, protestolar sebebiyle diplomatik kriz içinde olduğu Fransa’ya karşı bir adım atarak Fransız otomobillerin ithalatını durdurdu. Iktisat portalı İktisad Dünyası’nda İran Endüstri Bakanlığı sözcüsüne dayandırılan bir haberde, Fransız otomobillerinin ithalatının durdurulduğu açıklandı. Karara gerekçe olarak “Fransızların (son yıllardaki) ustalaşmış olmayan davranışları” yayınlandı. İran’da bir fazlaca popüler olan Fransız otomobilleri yollardaki otomobillerin büyük çoğunluğunu oluşturuyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası