İran, Atom Enerjisi Ajansı’nı hedef aldı: Kararına karşılık vereceğiz


İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, İran’ı ziyaret eden Umman Dışişleri Bakanı Bedr bin Hamed el-Busaidi ile başkent Tahran’da bir araya geldi.
Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Abdullahiyan, Internasyonal Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Yönetim Kurulunda İran aleyhinde alınan karara değindi.
İki hafta ilkin İran Dışişleri Bakanlığı ve Atom Enerjisi Kurumundan bir heyetin Viyana’ya giderek, Tahran ile UAEA içinde “kuvvetli bir iş birliği” mevzusunda mutabakata vardığını hatırlatan Abdullahiyan, “Buna karşın ABD ve üç Avrupa ülkesi, İran’a azami baskı uygulamak, iç ortamı etkilemek ve ikiyüzlü politikalarını sürdürmek için İran aleyhine bir sonucu masaya yatırdı ve Ajansı bir kez daha kötüye kullanma etti” diye konuştu.
UAEA’nın “yapıcı olmayan bir karar aldığını” söyleyen Abdullahiyan, “Internasyonal Atom Enerjisi Ajansında İran aleyhine meydana getirilen emekler, Ajansın statüsünün kötüye kullanma edilmesi ve işlevlerinin siyasallaştırılmasıdır. Internasyonal hukuka ve internasyonal yükümlülüklerimize bağlı kalmış olarak, bu gelişmelere karşılık vereceğiz ve etkin önlemler alacağız.” dedi.

“PROTESTOLAR, ABD VE ÜÇ AVRUPA ÜLKESİNİN İRAN’A KARŞI AZAMİ BASKISI”

Ülkesinde protestolar devam ederken gerçekleşen silahlı saldırılara da değinen Abdullahiyan, bu saldırıları “ABD ve üç Avrupa ülkesinin İran’a yönelik sürdürdüğü azami baskı” doğrultusunda değerlendirdiklerini söylemiş oldu.
Abdullahiyan, konuşmasının devamında, bölgedeki yabancı askeri güçlerin varlığını, Basra Körfezi ve Umman Denizi’ndeki sulh, istikrar ve bölgenin enerji güvenliğine yönelik bir tehdit olarak gördüklerini beyan etti.
Busaidi ise ülkesinin İran’a karşı iyi komşuluk politikası benimsediğini ve Tahran ile ilişkilerin önemini daima vurguladığını belirtti.
Bölgedeki anlaşmazlıkların tek çözüm yolunun diyalog ve dış ilişkiler bulunduğunu söyleyen Busaidi, “Pek fazlaca güçlük ve farklılık var sadece bölgedeki ulusların çıkarına olduğundan bölgesel sularda tecim güvenliğini sağlama mevzusunda iş birliği yapmayı amaçlıyoruz.” dedi.

İRAN’A YÖNELİK NE KARARI ALINDI?

İran’da UAEA’ya bildirilmemiş 3 yerde nükleer bulguların tespit edilmesi ve söz mevzusu nükleer bulgulara ilişkin Tahran yönetimine yöneltilen soruların istenilen düzeyde yanıtlanmaması taraflar içinde gerginliğe niçin olmuştu.
Ajansın, Tahran’ın bu 3 yere ilişkin yapmış olduğu açıklamayı teknik olarak inandırıcı bulmadığını açıklaması üstüne, 8 Haziran’da UAEA Yönetim Kurulu, İran’a karşı karar almıştı. Bu gelişme üstüne İran, 9 Haziran’da Kapsamlı Ortak Fiil Planı olarak adlandırılan nükleer antak kalma kapsamında bu ülkenin nükleer programını denetlemek amacıyla Ajansın kullandığı kamera sistemleri başta olmak suretiyle çeşitli ekipmanları kaldırmaya başladığını duyurmuştu.
İran, 2 Kasım’da UAEA ile farklılıkları azaltmak için Viyana’ya bir kurul gönderdiğini duyurmuş, UAEA Başkanı Rafael Mariano Grossi ise 9 Kasım’da yapmış olduğu açıklamada, İran’ın son görüşmede “yeni bir şey sunmadığını” söylemişti.
İran’ı nükleer programı mevzusunda UAEA ile iş birliği yapmamakla suçlayan ABD, Fransa, Almanya ve İngiltere, UAEA Yönetim Kuruluna, İran’ın “UAEA ile derhal iş birliği yapmasını” vurgulayan bir karar hazırlamıştı.
İran’ın Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi Sürekli Temsilcisi Büyükelçi Muhsin Naziri, önceki gün mevzuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, kararın “siyasal” bulunduğunu ve kabul edilmesinin İran ile UAEA arasındaki yapıcı ilişkileri etkileyebileceği uyarısında bulunmuştu.
UAEA Yönetim Kurulunda 17 Kasım Perşembe günü oylanarak 35 ülkeden 26’sının oyunu alan kararda, UAEA ile kafi iş birliği yapmamakla suçlanan İran’a, “bildirilmemiş 3 yerde bulunan uranyum izlerinin varlığına ilişkin derhal kabul edilebilir bir teknik izahat sağlama” çağrısı yapılmış oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası