Irak Meclis Başkanı Halbusi’den istifa kararı

Irak Meclis Başkanı Halbusi’den istifa kararı – Son Dakika Dünya Haberleri

Irak Meclis Başkanı Halbusi’den istifa kararı

Irak’ta siyasal kriz devam ederken, Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi görevinden istifa edeceğini duyurdu. Irak’ta düzenlenen bir forumda istifa sonucuna açıklayan Halbusi, meclis başkanlığında kalmasını ortaklarına empoze etmeyeceğini belirterek, istifasına milletvekillerinin karar vereceğini aktardı. İstifa nedenine değinmeyen Halbusi, meclisin iki ay aradan sonrasında istifasını oylamak için çarşamba günü toplanacağını açıkladı.

Meclisin 20 Eylül’de oturum yapması icap ettiğini sadece Başbakan Mustafa el-Kazımi tarafınca ertelendiğini kaydeden Halbusi, “İstifa kararımı siyasal tarafların liderleriyle almadım, istifamın 3’lü ittifakla ilgisi yok” ifadesini kullandı.

Seçimlerin galibi Sadr siyasetten çekilmişti

Irak’ta bir yıl ilkin meydana getirilen erken genel seçimlerin arkasından hükümet kurma mevzusunda siyasal taraflar içinde uzlaşma sağlanmamış, Seçimlerin galibi Mukteda Sadr liderliğindeki Sadr Grubu milletvekilleri geçtiğimiz haziran ayında istifa etmişti.

Sadr yanlıların ondan sonra meclisi işgal etmesi ile ülkede protestolar patlak vermiş ve meclis uzun süre toplanamamıştı. Protestolar Sadr’ın 30 Ağustos’ta siyasetten çekildiğini duyurmasının arkasından alevlenmiş, başkent Bağdat’taki Yeşil Bölge ve çevresinde çıkan çatışmalarda 30 şahıs yaşamını yitirmiş, 110 güvenlik görevlisi de dahil olmak suretiyle 700 şahıs yaralanmıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası