İngiltere’de 70 bin üniversite çalışanı ‘greve’ gidecek


Üniversite ve Kolej Sendikası’ndan (UCU) meydana getirilen açıklamada, 150 üniversitede 70 binden fazla öğretim üyesi ve öteki personelin, 24, 25 ve 30 Kasım’da greve gideceği açıklandı.
Sendikanın talebinin, çalışanların yaşam pahalılığı kriziyle başa çıkabilmesi için makul ücret artışı ve güvencesiz sözleşmelere son verilmesi olduğu vurgulanan açıklamada, enflasyonun yüzde 10’u geçmiş olduğu bir İngiltere’de çalışanlara yüzde 3 zam teklifinin kabul edilmeyeceği bildirildi.
Açıklamada, işverenlerin süratli hareket etmesi ve iyileştirilmiş teklifler sunması durumunda meydana gelebilecek aksaklıkların önlenebileceği kaydedildi.
Ulusal Öğrenciler Birliği (NUS) de sendikanın almış olduğu işbırakımı kararını desteklediklerini duyurdu.

ENFLASYON ALTINDA TEKLİF EDİLEN MAAŞ ZAMLARI GREV KARARI ALDIRDI

İngiltere’de enflasyon, enerji ve besin tutarları öncülüğünde yükselişini sürdürerek eylülde senelik yüzde 10,1 ile son 40 senenin zirvesine ulaştı.
Enflasyonun son yılların en yüksek seviyesinde olduğu ülkede, enflasyon altında teklif edilen maaş zamları sebebiyle son haftalarda değişik sektörlerde oldukca sayıda işçi sendikası toplu işbırakımı kararları aldı.
İş bırakma sonucu alanlar içinde metro çalışanları, otobüs şoförleri ve UBER sürücüleri, öğretmenler, liman işçileri, ceza avukatları, sıhhat çalışanları, temizlik işçileri, havacılık ve posta servisi çalışanları yer ediniyor.

HEMŞİRELER DE GREVE GİDİYOR

Ülkede gelecek haftalarda ise hemşireler ilk kez greve gitmeye hazırlanıyor.
Işbırakımı kararlarının yanı sıra yaşam pahalılığı ve kemer sıkma politikalarını protesto eden binlerce şahıs de başkent Londra başta olmak suretiyle ülke genelinde çoğunlukla gösteriler düzenliyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası