İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük saldırı


Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Nanaia Mahuta, Yeni Zelanda Mali İstihbarat Birimi Konferansı’nda yapmış olduğu açıklamada, “Birleşik Krallık’ta Ukrayna birliklerini eğiterek danışma çabalarını destekliyoruz. Ek olarak sığınmacılar ve Ukrayna’daki sivillere insani yardım sağlıyoruz” dedi.
Nanaia Mahuta, Ukrayna’nın kendini müdafa hakkını desteklemek için askeri yardım sağlayacaklarını ifade ederek, askeri yardımın içinde ne olduğu hakkında net data vermedi. Mahuta ek olarak ülkeye insani yardım malzemesi de göndereceklerini belirtti.
Rusya’yı komşusuna saldırarak internasyonal hukuku çiğnemekle suçlayan Nanaia Mahuta, bunun 2. Dünya Savaşı’ndan beri Avrupa’da bir devletin diğerine yapmış olduğu “en büyük saldırı” bulunduğunu söylemiş oldu.
Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik eylemlerinin “Rus-Batı ya da demokrasi-otokrasi” çatışması içinde değerlendirildiğini ifade eden Mahuta, bu durumun, “egemen bir ülkenin başka bir ülke tarafınca işgali” bulunduğunu kaydetti.

YAPTIRIMLARA DEĞİNDİ

Yeni Zelanda hükümetinin Rusya’ya yönelik yaptırımları hakkında da data veren Nanaia Mahuta, ülkesinin uyguladığı yaptırımlar içinde, bazı tayyare ve gemilerin ülkeye giriş yasağı dahil, Rusya bağlantılı iş insanlarının varlıklarının dondurulması, gezi, hizmet ve menkul kıymetlerle işlem yapma yasaklarının yer aldığını belirtti.
Mahuta, Rusya’ya yaptırımlar çerçevesinde geçen hafta 14 şahıs ve 7 kuruluşun da dahil edilmesiyle nisandan bu yana yaptırım uygulanan şahıs ve müessese sayısının 1200’ü aştığını belirtti.
Mahuta, “Yaptırım uyguladıklarımızın içinde askeri personel, müdafa müessese ve yöneticileri, Rusya yönetimindeki dezenformasyon kuruluşları ve bir paramiliter teşkilat ile örgütün üst düzey komutanları bulunuyor” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası