İcra borçları silinecek mi? 2 bin liranın altındaki icra borçları ne zaman silinecek?

İcra borçları silinecek mi? 2 bin liranın altındaki icra borçları ne zaman silinecek?

İcra borçlarıyla ilgili son dakika gelişimleri için gözler gelecek günlerde Resmi Gazete’de olacak. Borçların silinmesini bekleyen kişiler tarih ve öteki bilgileri araştırmaya başladı. Peki, kimlerin borçları silinecek?

İCRA BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

Elektrik, su, naturel gaz ve telefon benzer biçimde temel gerekseme abonelik sözleşmelerinden meydana gelen ufak miktarlı borçlar silinecek. Bunun için 2000 TL’nin altındaki bu alacaklar “değersiz alacak” kategorisine alınacak. Taslak düzenlemeye bakılırsa; borçlusunun dar gelirli olup olmadığına ve alacağın kaynağına bakılmaksızın vergi mükelleflerinin 15 Ağustos 2022 evveliyatına kadar icra takip edeni başlatılmış bulunan aslolan alacak ve ferileri dahil takip tutarı 2 bin TL ve altında olan borçlarının icra takip edeni sonlandırılacak. Bu tutarın üstünde takip başlamış olmakla beraber maddenin yürürlüğe girmiş olduğu tarihten ilkin yapılmış tahsilatlar sebebiyle takip mevzusu bakiye takip tutarı 2 bin TL ve altına düşen alacaklar için da alacak hakkından feragat edilerek icra takip edeni yapılmayacak. Söz mevzusu değersiz alacaklar işletme kayıtlarından çıkarılacak. Vazgeçilen alacaklar sebebiyle icra eğitim harçları da alınmayacak. Kapsama yalnız gerçek şahıs borçluları girebilecek.

Varlık yönetim şirketlerince takip edilen alacakların yarısı Gömü tarafınca ödenecek. Minik tutarlı alacaklar sebebiyle oluşan icra takiplerinin azaltılması amacıyla Bankacılık Kanunu kapsamında etkinlik gösteren varlık yönetim şirketlerince, banka ve öteki mali kurum ve kuruluşlardan 15.08.2022 zamanı itibarıyla devir ve temlik alınan ve kanunun yürürlüğe girmiş olduğu tarih itibarıyla anapara bakiyesi 2 bin 500 TL ve altında bulunan bireysel nitelikle her türlü kredi sözleşmesinden kaynaklı alacakların anapara takip bakiyesinin yarısı Gömü ve Maliye Bakanlığı bütçesinden aktarılacak tutarla ödenerek tasfiye edilecek.

İCRA BORÇLARI NE ZAMAN SİLİNECEK Mİ?

Borçlar poşet yasa Meclis’ten geçerek Resmi Gazete’de mevzuya ilişkin kanunun yayınlanmasının peşinden silinecek.

Haberler... Memur enflasyon farkı belli oldu mu? Memur zammı enflasyon farkı ne kadar, yüzde kaç?

Haberler… Memur enflasyon farkı belli oldu mu? Memur zammı enflasyon farkı ne kadar, yüzde kaç?

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası