Hukukçular, ‘türban serbestisi’ni de içeren anayasa değişikliğiyle ilgili uyardı: ‘Laiklik açısından tehlikeli’


AKP’nin hazırladığı “türban serbestisi” ve “ailenin korunmasını içeren” iki maddelik anayasa değişim teklifinin ocak ayında Anayasa Komisyonu’na, şubatta ise TBMM Genel Kurulu’na gelmesi umut ediliyor.Sadece söz mevzusu düzenlemenin mevcut anayasanın 10. maddesinde yer edinen “Hepimiz, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasal fikir, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir” ilkesine aykırı olduğu belirtiliyor. Hukukçuların ise bu mevzuda görüşleri değişik…Eski Yargıçlar Sendikası Başkanı, hukukçu Mustafa Karadağ, mevcut anayasada “din ve vicdan hürriyeti” düzenlemesinin yer aldığını, bunun üstüne başka bir düzenleme yapılacak olmasının ileride anayasanın yorumlanması bakımından “sorun çıkartacağına” dikkat çekti. Karadağ, “Bu sorun laiklik, demokrasi ve hukuk devleti ilkesine aykırı olur. Anayasalar genel düzenlemelerdir. Kanun koyucunun rast gele yada amaçsız bir düzenleme yapmayacağına inanmak zorundayız. Bu sebeple bu insanları ileride kesinlikle laiklik karşıtı ve gerici bir yorum halletmeye iter” vurgusunu yapmış oldu. 

“ÖZGÜRLÜKÇÜ DEĞİL”

Anayasada bu şekilde bir düzenlemenin “yasa tekniği bakımından da uygun olmadığını” kaydeden Karadağ, “Bu düzenleme biçimi özgürlükçü değildir” dedi. Karadağ, teklifte yer edinen “ailenin korunmasına” yönelik düzenlemenin de hem mevcut anayasaya hem de internasyonal sözleşmelere aykırı olduğuna dikkat çekti. Çağdaş Yasa’da lüzumlu düzenlemenin yer aldığını belirten Karadağ, “İstanbul Sözleşmesi’nden niçin çıkılmış olduğu da düşünüldüğünde buradaki amaç da Türk aile yapısını korumak değil. Düzenleme ileriki zamanlarda özgürlüklerin önüne geçen bir düzenleme olacaktır” ifadelerini kullandı. Hukukçu Turgut Kazan da “ailenin korunmasına” yönelik maddenin Çağdaş Yasa’da yer aldığına dikkat çekti. “İktidarın seçim için tahrik arayışı içinde bulunduğunu” belirten Kazan, “Bu şekilde bir yargı anayasaya yazılacak bir şey değil, ayıp. Teklifin amacı, seçim öncesi, enflasyonun arttığı ve Cumhuriyete karşı saldırıların olduğu dönemde tartışmaları bertaraf etmek. Anayasa değişikliği teklifini referanduma götürebilmek için 24 milletvekiline gereksinimleri var. Ben 24 milletvekilini bulacaklarını sanmıyorum. O nedenle hem pahalılıktan hem enflasyondan bunalan insanlara karşı bir idrak yaratmak, hem de toplumu kamplaştırmak için iktidar etrafına tahkimat aramaya çalışıyor. Ne referanduma gidilir ne de TBMM’den geçer” dedi. 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası